× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Objawy chorobowe

Krwawienie z nosa

Nos jest narządem oddechowym i powonienia. Testuje wdychane powietrze pod względem zapachu, przede wszystkim jednak przygotowuje powietrze, które dostanie się do płuc. Powietrze jest filtrowane (na włoskach wyścielających błonę śluzową nosa zatrzymują się drobne zanieczyszczenia) i w razie potrzeby także ogrzewane i nawilżane.  W ogrzewaniu wdychanego powietrza bierze udział błona śluzowa nosa. Znajduje się w niej sieć naczyń krwionośnych. Mogą się one rozciągać lub kurczyć. Im bardziej nabrzmiewają, tym więcej oddają ciepła. W ten sposób przepływające przez nos powietrze ulega ogrzaniu, jego temperatura zostaje dostosowana do temperatury ciała.

Jakie są przyczyny krwawienia z nosa?

Istnieje bardzo wiele przyczyn krwawienia z nosa, począwszy od zupełnie niegroźnych chorób po bardzo poważne urazy. Skłonność do występowania krwawień z nosa może być również uwarunkowana cechami osobniczymi.

Podatność na urazy

Bogato unaczyniona błona śluzowa nosa jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na urazy. Dotyczy to zwłaszcza tzw. miejsca Kiesselbacha (nazwa medyczna: locus Kiesselbachi), położonego z przodu, w okolicy chrzęstnej przegrody nosa. W tym miejscu naczynia krwionośne są bardzo słabo osłonięte i stosunkowo łatwo ulegają uszkodzeniu, co powoduje wystąpienie krwawienia na zewnątrz. Krwawienie to może być tak lekkie, że pozostanie niezauważalne lub na tyle silne, że krew będzie wypływać z otworów nosowych. Krew może także spływać do jamy gardła. Lekkie krwawienie może wówczas pozostać niezauważone, choć zazwyczaj czuje się mdły smak krwi.

Urazy mechaniczne

Najczęstszą przyczyną krwawienia z nosa stanowią urazy mechaniczne, zazwyczaj w wyniku uderzenia, którego efektem może być nawet złamanie kości nosowej.

Jedną z przyczyn jest także silne siąkanie nosem, na przykład przez osobę płaczącą lub zakatarzoną. Jednakże krwawienie tego typu nie jest groźne.

Krwawienie z nosa występujące u osoby rannej może wskazywać na złamanie podstawy czaszki, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Wysiłek fizyczny

Do krwawienia z nosa może dochodzić także w wyniku dużego wysiłku fizycznego, zastoju krwi (powodem bywa nawet ciasny kołnierz koszuli) lub wahań ciśnienia atmosferycznego (m.in. w czasie podróży samolotem lub wędrówki w wysokich górach).

Czynniki natury psychicznej

Przyczyną krwawienia z nosa może być również nagłe podwyższenie ciśnienia krwi pod wpływem stresu lub silnych emocji. W takim przypadku dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Nie powinno to jednak powodować krwawienia, dlatego jeżeli zdarza się ono w takich przypadkach często, wskazana jest wizyta u lekarza.

Choroby i wady budowy

Krwawienie z nosa towarzyszy zazwyczaj takim chorobom jak: nowotwór zatok przynosowych i jamy gardłowo-nosowej, uwarunkowane genetycznie wady naczyń krwionośnych, nabyte schorzenia ścian naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, wątroby i nerek.

Ostre infekcje
Krwawienie z nosa często występuje obok gorączki i jest objawem towarzyszącym ostrym infekcjom.

Menstruacja

Jedną z przyczyn występowania krwawienia z nosa u wielu kobiet jest menstruacja.

W razie krwawienia z nosa:

– Rozluźnić te części garderoby, które uciskają szyję,

– Przyjąć pozycję siedzącą z głową lekko pochyloną do przodu,

– Przez 10-15 minut nos mocno ściskać kciukiem i palcem wskazującym,

– Do czoła i karku przykładać zimne kompresy

Jeśli wymienione sposoby nie spowodują zatamowania krwawienia, wówczas należy wezwać lekarza.

Uwaga

Trudne do zatamowania krwawienie z nosa może spowodować utratę dużej ilości krwi. W takiej sytuacji należy wezwać lekarza, ponieważ tylko on będzie wiedział, jakie kroki należy podjąć. Do zatamowania krwawienia może być konieczne tamponowanie (zatkanie otworów nosowych tamponami), przyżeganie lub elektryczne albo laserowe zamknięcie naczyń krwionośnych przez chirurga.