soczewki kontaktowe
choroby oczu Informacje

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Borykając się z wadą wzroku na pewno staniemy przed wyborem pomiędzy soczewkami kontaktowymi a standardowymi okularami. Podjęta decyzja musi być dla nas przede wszystkim komfortowa i na co dzień pomagać w poczuciu swobody. Większość osób, które używały do tej pory okularów albo częściowo wspomagają się używaniem soczewek na różne okazje, albo całkowicie z okularów rezygnują. Soczewki kontaktowe mają duży plus – nie trzeba ich dopasowywać do kształtu twarzy, tak jak w przypadku opraw okularów.

Co do używania soczewek, to większość zainteresowanych nimi osób może korzystać z tego rozwiązania. Obalony został mit, że od soczewek nie można rozpocząć korekcji wzroku. Używanie soczewek jest bezpieczne, trzeba tylko stosować się do zaleceń specjalisty oraz instrukcji dołączonej do każdorazowego zakupu.

soczewki kontaktowe - twoje pierwsze
Upewnij się, że potrafisz zakładać i ściągać soczewki

Nie ma znaczenia wiek czy płeć osoby używającej soczewek kontaktowych. Najważniejsze, że sam typ wady nie ma znaczenia. Osoby cierpiące na krótkowzroczność mogą z nich korzystać tak samo, jak osoby borykające się z dalekowzrocznością. Coraz częściej znajdziemy również rozwiązanie dla osób z astygmatyzmem czy starczowzrocznością. Nowoczesna technologia wspomaga wszystkie te schorzenia i radzi sobie z nimi doskonale. Warto spotkać się z wykwalifikowanym personelem i nie martwić się dłużej o wadę wzroku.

Aktywność fizyczna a soczewki

Soczewki kontaktowe nadają się dla osób aktywnych fizycznie, także dla zawodowych sportowców. Oczywiście nie każdy produkt nadaje się do stosowania przy wzmożonej aktywności czy sportach kontaktowych. Dlatego podczas wizyty u specjalisty ważne jest, żeby wskazać mu nasze oczekiwania i dotychczasową aktywność.

soczewki kontaktowe - twoje pierwsze
Zadbaj odpowiednią higienę

Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych

Nie jesteś w stanie sam dobrać odpowiednich soczewek. Przede wszystkim aby spełniały one swoją rolę, musi dobrać je specjalista. Muszą być wygodne i zapewniać dobre widzenie. A dodatkowo nie mogą przeszkadzać w codziennych obowiązkach oraz ewentualnej aktywności fizycznej. Portal twojepierwsze.pl bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Zadbaj o swój wzrok”. Dzięki ich działaniu możliwe będzie przebadanie wzroku i konsultacja w sprawie noszenia soczewek kontaktowych. Już w tej chwili udostępniona jest lista kilkudziesięciu placówek rozproszonych po całym kraju, w których czekają na nas specjaliści od poprawy wzroku.

Bardzo ważny jest sposób zakładania i zdejmowania soczewek. Musimy być pewni, że potrafimy poradzić sobie nie tylko z utrzymaniem prawidłowej higieny oczu ale także z prawidłową instalacją soczewek kontaktowych. W razie problemów, należy również zwrócić się do specjalisty.

soczewki kontaktowe - twoje pierwsze
Jeżeli potrzebujesz pomocy, skonsultuj się ze specjalistą

Dodaj komentarz