Lampa szczelinowa jest znana w okulistyce od 100 lat. Z powodzeniem można wykorzystywać ją nie tylko do badania wzroku, ale także do aplikacji soczewek kontaktowych, czy oceny przedniego i tylnego odcinka oka. Jest nieocenionym i niezbędnym przedmiotem w każdym gabinecie okulistycznym i optometrystycznym.
Trochę historii
Za wynalazcę lampy szczelinowej można śmiało uznać szwedzkiego okulistę, Allvara Gullstranda, który w roku 1911 otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Do badania oka pacjenta użył oświetlacza z regulowaną szczeliną, a dodatkowo zastosował soczewkę skupiającą, którą trzymał w odległości 30 cm od oka pacjenta. Jednoczesne wykorzystanie lupy binokularnej pozwoliło mu na uzyskanie stereoskopowego obrazu oka. Dopiero w 1916 roku zastosowano innowacyjne rozwiązanie, w którym połączono oświetlacz szczelinowy z mikroskopem rogówkowym Czapskiego, który stał na wysokości oczu pacjenta. Dzięki temu specjaliści mogli swobodnie zajmować się badaniem oczu, nie mając przy tym zajętych rąk.
Zastosowanie
Lampa szczelinowa to bardzo ważny element gabinetu okulistycznego. Pomaga ona w badaniu oczu, a także w postawieniu prawidłowej diagnozy. Za jej pomocą możemy zbadać przednie oraz tylne odcinki oka. Badanie za pomocą tego instrumentu może również pokazać wielkość oraz położenie zmian, jakie powstały w oku.
Dzięki zastosowanemu w urządzeniu torowi wizyjnemu można w bardzo łatwy sposób udokumentować zmiany chorobowe. Za pomocą urządzenia możliwa jest ocena stan filmu łzowego, który ma wpływ na widzenie i komfort podczas doboru odpowiedniej metody korekcyjnej.
Lampa szczelinowa służy nie tylko do oceny stanu oczu, ale również może być wykorzystana do doboru odpowiednich soczewek kontaktowych przez optometrystę.
Budowa
Lampa szczelinowa składa się z trzech podstawowych części: oświetlenia, obserwacji i modułu łączącego, który pozwala na odpowiednie ustawienie względem siebie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Projektor światła pozwala na użycie mocnego światła w postaci rozproszonej lub w postaci szczeliny, co daje możliwość kierowania wiązki na odpowiednie części gałki ocznej. Lampa z tonometrem pozwala lekarzowi na powiększenie obrazu, ale także na widzenie stereoskopowe. W lampach szczelinowych istnieje możliwość zastosowania różnych filtrów, takich jak na przykład neutralny, rozpraszający, kobaltowy, bezczerwienny, czy absorbujący światło.
Choć lampę szczelinową wynaleziono około stu lat temu, wciąż ma one zastosowanie. Przez wiele lat, wraz z rozwojem medycyny i techniki, była udoskonalana. Obecnie, pomimo nowszych i lepszych metod badania, takich jak OTC, wciąż znajdują zastosowanie w okulistyce i optometrii ze względu na swoją prostotę.
Warto zatem wybrać taką, która pozwala świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Najlepsze lampy szczelinowe pochodzą od znanych i cenionych na całym świecie producentów. Dzięki nim można cieszyć się doskonałą jakością obrazu, a przy tym mieć pewność, że sprzęt będzie służył przez wiele lat.