× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
leczenie
Metody leczenia

Leczenie chirurgiczne szczeliny odbytu

Choroby związane z układem pokarmowym w wielu osobach wywołują uczucie zawstydzenia, które blokuje ich przed zgłoszeniem się na wizytę do specjalisty. Tymczasem doświadczony proktolog, który w porę zdiagnozuje problem, może mu bardzo szybko zaradzić. Jednym z najczęściej powstających urazów dolnego układu pokarmowego jest szczelina odbytu, której towarzyszy pojawienie się guzka wartowniczego odbytu. Czym są i jak wygląda leczenie chirurgiczne, które przywróci nas do zdrowia?

Czym są szczelina odbytu oraz guzek wartowniczy odbytu?

Szczelina odbytu może mieć wiele przyczyn. Do jednych z najczęstszych należą:

  • oddawanie twardego stolca,
  • biegunka,
  • wrzody,
  • zaparcia,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • częste uprawianie seksu analnego,
  • gruźlica odbytu,
  • rak odbytu.

Guzek wartowniczy odbytu powstaje kiedy wrażliwa skóra u kanału odbytniczego ulega niewielkiemu pęknięciu. Z tego powodu odsłonięty zostaje wewnętrzny zwieracz odbytu, którego stałe podrażnianie i niegojenie się, skutkuje wytworzeniu fałd wartowniczych, które wyglądem przypominają guzek.

Szczelina odbytu objawia się stałym napięciem zwieracza oraz silnym dyskomfortem podczas wypróżniania, który utrzymuje się również po oddaniu stolca. Często można również zauważyć plamy krwi widoczne na papierze po podtarciu. Pacjenci mogą wobec tego odczuwać lęk przed wydalaniem kału, a tym samym narażają się na zaparcia oraz to, że przy kolejnej wizycie w toalecie ich stolec będzie zbyt twardy, by przedostać się przez kanał odbytu bez ponownego naruszania guzka.

Szczelina może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni do kilku miesięcy. Dlatego jeżeli nie następuje samoistne zagojenie, konieczne jest zgłoszenie się do proktologa i ustalenie indywidualnego planu leczenia.

Na czym polega leczenie guzka wartowniczego odbytu?

We wczesnym stadium powstawania polecane jest uważne planowanie swoich posiłków, tak aby zawierały dużo błonnika, który wspomaga prawidłowe trawienie i regularne wypróżnianie. Istotne jest również dokładne mycie kanału za pomocą delikatnych preparatów przeznaczonych do higieny intymnej. Jeżeli nie posiadamy bidetu, to w szczególności po wystąpieniu biegunki, jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej natychmiast udać się pod prysznic, aby uniknąć podrażnienia chemicznego wewnętrznej części zwieracza.

Jeżeli podstawowa higiena i prawidłowa dieta nie pomagają, następnym krokiem będą maści mające na celu rozluźnienie zwieracza. Skuteczny jest również zabieg z użyciem Botoxu, który jest popularnie używany w medycynie estetycznej, ale ma, jak widać zastosowanie w proktologii. Do zwieracza zostaje wstrzyknięta powyższa substancja, dzięki czemu znika napięcie.

Jeśli metody nieinwazyjne nie doprowadzą do wygojenia się szczeliny oraz zniknięcia guzka wartowniczego odbytu, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Najczęściej przyjmuje ono formę bocznego nacięcia wewnętrznego zwieracza odbytu nożem elektrycznym lub laserem CO2. Często zamknięcie szczeliny można osiągnąć również, dzięki przesunięciu płata anodermy. Niestety metody te mogą wiązać się z powikłaniami, dlatego warto jak najszybciej zgłosić się do proktologa, dzięki czemu może się okazać, że wystarczające będzie zaplanowanie zdrowej diety oraz właściwa higiena.