Przewlekły ból w ogromnym stopniu ogranicza i utrudnia normalne funkcjonowanie wszystkim osobom, które go doświadczają. Czym można sobie z nim radzić? Czy leczenie bólu przewlekłego jest możliwe? Warto wiedzieć jakie są jego przyczyny, objawy oraz sposoby radzenia sobie z nim.
Przyczyny przewlekłego bólu
Długo odczuwany ból może mieć różne przyczyny. Wśród najczęstszych przyczyn przewlekłego bólu wymienić można reumatyczne zapalenie stawów, zwyrodnienie stawów, stany po przebytych urazach, nowotwory, endometriozę czy zespół przewlekłego zmęczenia. Przyczyn może być oczywiście znacznie więcej. Co ważne, zdarzają się i takie sytuacje, w których lekarzom nie udaje się dokładnie zidentyfikować przyczyny przewlekłego bólu. Jest to przypadek, który określa się jako pierwotny ból przewlekły. W takim przypadku największym problemem pacjenta jest ból, ale poza nim nie wykrywa się żadnych innych odchyleń zdrowotnych, które mogłyby być jego przyczyną.
Objawy bólu przewlekłego
Oczywiście podstawowym objawem bólu przewlekłego jest sam ból. Jednak poza samym bólem wielu pacjentów wskazuje także na inne objawy. Część pacjentów jest w stanie zlokalizować ból w określonej partii ciała. Bywa jednak i tak, że ból ten rozlewa się po całym organizmie i lokalizacja jednego, konkretnego miejsca w ciele jest niemożliwa. Tak często dzieje się w przypadku bólu trzewnego. Różne objawy występują także w przypadku bólu neuropatycznego. Mowa tu choćby pieczeniu, kłuciu czy uczucie przypominając sytuację przechodzenia prądu elektrycznego przez całe ciało. Ból przewlekły może mieć również inną intensywność. Jedni pacjenci odczuwają ból przez niemal cały czas. Inni zaś ból odczuwają w pewnych okresach. Niezależnie od tego ból przewlekły zawsze w znaczny sposób utrudnia życie pacjentowi.
Leczenie bólu przewlekłego
Problem bólu przewlekłego zawsze wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia. W pierwszej kolejności najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe. Należy tu jednak zachować odpowiednią ostrożność. Wszystko po to, aby leków przeciwbólowych nie przedawkować lub się od nich nie uzależnić. Kiedy podstawowe leki przeciwbólowe nie przynoszą rezultatów zwykle zalecana jest ich zmiana na opioidowe leki przeciwbólowe. W przypadku kiedy ma się do czynienia z przewlekłym bólem neuropatycznym często stosowane są leki przeciwdepresyjne lub leki przeciwdrgawkowe. Leczenie bólu przewlekłego to jednak nie tylko farmakologia. Stosuje się tu również takie zabiegi jak elektrostymulacja czy blokada włókien nerwowych. Czasem dodatkowo pomocna może być psychoterapia.