× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
leczenie trądziku
Uroda

Leczenie trądziku – kiedy jest skuteczne?

Trądzik różowaty to dolegliwość niezwykle trudna do leczenia. Aby skutecznie leczyć trądzik, należy nastawić się na długą i złożoną terapię – zarówno miejscową, jak i ogólną. Dobrze zaplanowane i przeprowadzone leczenie, może sprawić, że pozbędziemy się problemu trądziku różowatego. Przeczytaj, na co musisz zwrócić uwagę, aby skutecznie wyleczyć to schorzenie.

Trądzik różowaty – co to takiego?

To nic innego, jak przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się stanem zapalnym. Na twarzy na początku tworzy się rumień, a następnie zaczynają pojawiać się uciążliwe, nieestetyczne krosty. Co warte podkreślenia, trądzik różowaty to nie to samo co zwykły trądzik. Tworzy się poprzez zespół naczynionych nerwic skóry.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Z uwagi na skomplikowanie problemu, leczenie trądziku powinno odbywać się dwutorowo – miejscowo oraz ogólnie. Pierwszy typ leczenia to usuwanie skutków trądziku (czyli powstałych krostek), polega na tym, iż zmienione chorobowo miejsca smarujemy specjalnym kremem, żelem lub antybiotykiem. Z kolei leczenie ogólne to usuwanie przyczyn powodujących powstawanie trądziku.

W tym celu lekarz przepisuje antybiotyk, jest to niezwykle popularna metoda, ale nie zawsze odnosi zamierzone rezultaty – wtedy można zastosować leczenie retinoidami. W celu wyleczenia trądziku można również zastosować zabieg chirurgiczny, kiedy to lekarz za pomocą noża elektrycznego ścina niepożądane zmiany na skórze. 

Zwróć uwagę na szczególną pielęgnację

Z uwagi na to, iż leczenie trądziku różowatego to niezwykle złożona kwestia, należy zwrócić szczególną uwagę, iż aby było ono skuteczne, pacjent musi przestrzegać kilku ważnych zasad związanych z pielęgnacją skóry trądzikowej. Dlaczego? Gdyż jest ona niezwykle wrażliwa, co niesie za sobą szereg konsekwencji.

Do jej oczyszczania, powinniśmy zatem stosować dermokosmetyki, przeznaczone specjalnie do tego typu skóry – nawilżające i zmiękczające. Należy zaprzestać stosowania mydeł oraz innych syntetycznych związków myjących lub zapachowych, które mogą mieć działanie wysuszające lub drażniące, co może pogarszać stan skóry.

Co warto wiedzieć, aby skutecznie leczyć trądzik?

Pamiętaj, że jest to proces długotrwały, który będzie wymagał od ciebie dyscypliny i podejścia wielotorowego. Najlepiej zgłosić się do lekarza dermatologa, który zaproponuje skuteczny plan leczenia i pielęgnacji w gabinecie oraz w domu. Efekty leczenia trądziku będą bez wątpienia warte poniesionych starań!