× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
leczenie przeziębienia u dzieci
Informacje

Jak leczyć przeziębienie u dzieci?

Dzieci bardzo często są przeziębione – kaszlą, boli je gardło, maja katar. Z powodu tych dolegliwości często opuszczają lekcje i goszczą u lekarza pediatry. Zachorowalności na przeziębienie sprzyja szkoła czy inne miejsce, w którym zebrana jest spora ilość dzieci.

przeziębienie u dzieci

Przeziębienie wywołują wirusy, dlatego w tym przypadku stosowanie antybiotyków nie jest wskazane, ponieważ tak postępuje się jeśli mamy do czynienia z bakteriami. Wirusami można się zarazić od innej osoby, która przenosi go na nieumytych rekach, poprzez kontakt z powierzchniami często dotykanymi przez spore grono osób np. klamki od drzwi, klawiatura komputera czy zabawki w przedszkolu. Część wirusów potrafi przetrwać nawet 24 godziny na danej powierzchni. Zarazić można się także drogą kropelkową stykając się z osoba, która ma katar albo kicha. Istotne zatem okazuje się wpajanie nawet najmłodszym dzieciom zasad higieny i zachowania związanego z myciem rąk, zasłanianiem twarzy podczas kichania czy kaszlu. Dziecko ma zmniejszoną odporność, ponieważ umacnia się ona wraz z wiekiem, dlatego w większym stopniu niż dorosły narażone jest na zachorowalność na przeziębienie i w związku z tym choruje dużo częściej.

Objaw przeziębienia jest kilka. Główne to ból gardła, kaszel, katar, ale także osłabienie występujące u dziecka, zmęczenie, brak apetytu, bóle mięśni i stawów. Z takimi objawami dziecko powinno zostać w domu, po to, aby się nie tylko wykurować i nabrać sił, ale także w tym celu, by nie narażać innych dzieci na zachorowanie. Wszystkie objawy powinny zniknąć w przeciągu kilku dni. Jeśli dolegliwości się przeciągają należy udać się do lekarza specjalisty. Także wizyta u pediatry jest wskazana jeśli dziecko ma wysoka gorączkę utrzymującą się co najmniej trzy dni, nie chce przyjmować płynów lub inne objawy wskazują na zapalenie ucha. Warto także udać się do gabinetu lekarskiego z dzieckiem jeśli katar trwa ponad dwa tygodnie, u malucha pojawiły się duszności, a oddech jest widocznie przyspieszony. W takich sytuacjach nie warto zwlekać tylko skonsultować się z lekarzem. Na pewno należy odwiedzić specjalistę jeśli dziecko choruje na cukrzycę lub astmę.

Zdarza się, że przeziębienie może wywołać powikłania u dziecka w postaci zapalenia ucha, zapalenia zatok lub zapalenia płuc, a także może spowodować zaostrzenie astmy. 

Aby wyeliminować przeziębienie stosuje się wiele sposób. Zazwyczaj zaczyna się od tych domowych, sprawdzonych przez nasze babcie. Ale trzeba także pamiętać o tym, żeby w trakcie przeziębienia dbać o dziecko szczególnie – należy mu dostarczać dużej ilości płynów, przygotowywać posiłki bogate w warzywa i owoce, które zawierają sporą porcję witamin.  Można także używać plastrów z olejkami eterycznymi, które naklejone na ubranie ułatwiają dziecku oddychanie. Stosuje się także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w zaawansowanym etapie przeziębienia.  Nie wolno jednak podawać maluchom aspiryny, ponieważ może ona spowodować uszkodzenie wątroby.