× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
lek
Leki

Lek na nadciśnienie – Primacor

Nadmierna praca, ciągła presja, stres, zła dieta, a także inne równie niesprzyjające zdrowiu czynniki sprawiają, że z roku na rok rośnie liczba osób skarżących się na choroby serca i układu krążenia. Nie jest to wcale dziwne, ponieważ zawrotna prędkość toczącego się życia uniemożliwia zwrócenie uwagi na własne zdrowie i nie pozwala na zwolnienie tempa.

Choroby układu krążenia

W grupie pacjentów, skarżących się na kłopoty z układem krwionośnym oraz innymi chorobami układu krążenia są osoby z nadciśnieniem tętniczym, dla których zażywanie leków jest jedynym środkiem zapobiegającym powstawaniem groźnych dla życia sytuacjom.
W początkowym okresie, nadciśnienie tętnicze nie daje wyraźnych objawów, więc bywa lekceważone lub nawet niezauważone. Jednak nieleczone schorzenie po pewnym czasie ujawni całą gamę dolegliwości, wyjątkowo dokuczliwych i niepokojących. W takich sytuacjach należy rozpocząć leczenie u specjalisty, który zdiagnozuje chorobę i przepisze odpowiedni lek.

Primacor, lek na nadciśnienie tętnicze

Jednym z leków dostępnych tylko na receptę, a leczącym łagodne i umiarkowane nadciśnienie tętnicze jest Primacor – preparat redukujący napinanie się mięśni gładkich naczyń.

Substancją czynną leku jest lekarnidypina, zwana blokerem kanałów wapniowych. Ma za zadanie zmniejszenie oporu naczyniowego i uniemożliwienie wpływania jonów wapnia do komórek organizmu.
Jak każdy lek, tak i Primacor musi być zażywany zgodnie z zaleceniami; przede wszystkim jest to lek zalecany tylko i wyłącznie dorosłym osobom; osoby, które cierpią na choroby współtowarzyszące nadciśnieniu tętniczemu, takie jak zaburzenia czynności nerek, wątroby lub serca. Dlatego, by poprawić stan swojego zdrowia, muszą bezwzględnie stosować się, do zaleceń lekarza przepisującego lek, a jego dawkowanie musi być bardzo przemyślane.

Przyjmowanie leku powinno odbywać się o stałej porze, na kwadrans przed posiłkiem. Nie zaleca się spożywać w żadnym momencie terapii lekiem soku grejpfrutowego lub całego owocu, może to skutkować reakcją alergiczną.

Przeciwwskazania do zażywania leku

Chorzy powinni poinformować lekarza o zażywanych innych lekach, także na nadciśnienie – jednoczesne zażywanie leków nawzajem wykluczających się lub wchodzących między sobą w interakcję może być groźne dla zdrowia i życia pacjenta.
Leku nie powinny zażywać kobiety w ciąży oraz matki karmiące, ponieważ lekarnidypina przenika przez łożysko i wnika do pokarmu, co może źle wpłynąć na dziecko.
Spożywanie alkoholu jednocześnie z przyjmowanym lekiem może skutkować objawami ubocznymi w różnych postaciach.

Skutki uboczne nie zostały dokładnie zbadane, ale najczęstszymi objawami są bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, obrzęki, senność, nudności, biegunka ogólne osłabienie, bóle mięśni i tym podobne niedogodności. W przypadku nasilenia się działań niepożądanych należy zawiadomić lekarza.

Lek Primacor występuje w postaci tabletek, a dawkowanie zależne jest od zaawansowania choroby i określa je lekarz.
Lek nie jest refundowany.