× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
usuwanie kamieni nerkowych
Choroby nerek

Litotrypsja – nieinwazyjna metoda usuwania kamieni nerkowych

Kamica nerkowa to dość często występująca dolegliwość. W moczu znajduje się wiele minerałów i soli. Jeśli jest ich za dużo, mogą się zbijać, tworząc kamienie w nerkach. Ich rozmiar może być różny. Małe kamienie mogą zostać wydalone samoistnie, jednak w przypadku średnich i dużych niezbędna jest interwencja lekarska. Jedną z popularnych metod usuwania kamieni nerkowych jest litotrypsja. Wyjaśniamy, na czym polega.

Co to jest litotrypsja? 

Litotrypsja to zabieg, który dość skutecznie rozprawia się z kamieniami nerkowymi I nie wymaga przerwania ciągłości skóry. Polega na wycelowaniu fali ultradźwiękowej bezpośrednio w kamień. W ten sposób zostaje on rozbity na maleńkie kawałki, które powinny bez problemu przejść przez układ moczowy i tym samym zostać bezboleśnie usunięte z organizmu wraz z moczem.

Jak możemy przeczytać w artykule na portalu poświęconemu tematowi nerek – https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/leczenie-kamicy-nerkowej – litotrypsja stosowana jest szczególnie w momencie, kiedy kamienie nerkowe są na tyle duże, że pacjent może mieć problem, aby wydalić je samodzielnie.

Jak powstają karmienie nerkowe?

Kamienie nerkowe początkowo są zwykle niewielkie. Z czasem jednak mogą rosnąć i wypełniać puste obszary w strukturze nerek. To, czy kamienie nerkowe zostaną wydalone samoistnie przez organizm, czy pozostaną w nerkach powodując dolegliwości bólowe, jest kwestią indywidualną. Niektóre kamienie pomimo tego, że pozostają w nerkach, nie dają żadnych objawów. Jednak w niektórych przypadkach kamienie przemieszczają się w dół moczowodu, klinując się w nim. W takim przypadku odpływ moczu z nerki jest zablokowany, a obecność kamienia powoduje dolegliwości bólowe.

W przypadku stwierdzenia obecności kamieni nerkowych wyjścia są trzy – w zależności od stopnia nasilenia problemu. To profilaktyka (jak zmiana diety czy przyjmowanie większej ilości płynów), wspomaganie się suplementami diety czy lekami, a także zabiegi mające na celu mechaniczne usunięcie twardego lub bardzo dużego kamienia.

Jak leczyć karmienie nerkowe? Wszystkiego dowiesz się tutaj 

Jak wygląda zabieg litotrypsji?

Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny, a do tego dość skuteczny. Dzięki temu niektórzy pacjenci mogą uniknąć interwencji chirurgicznej. Litotrypsję można przeprowadzić na dwa sposoby: umieszczając pacjenta w wannie z letnią wodą i poddając go działaniu ultradźwięków, lub kładąc go na specjalnej poduszce lub membranie, przez którą przechodzą fale. Aby rozbić kamień, potrzeba 1-2 tysięcy fal uderzeniowych. W niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie zabiegu, jednak najczęściej jeden wystarczy do tego, by uporać się z problemem. Jeden zabieg trwa zwykle kilkadziesiąt minut. 

Zalety i wady litotrypsji 

Zabieg jest łatwy, nie wymaga specjalnego przygotowania do niego ani rekonwalescencji po nim. Tą metodą można pozbyć się większości typów kamieni nerkowych, a czas powrotu do pełnej sprawności jest znacznie skrócony względem konwencjonalnych metod. Czas spędzony w szpitalu to jeden lub dwa dni. W niektórych przypadkach zabieg może być wykonany w warunkach ambulatoryjnych. 

Wadą litotrypsji może być to, że nie we wszystkich przypadkach kamieni będzie skuteczny. Zdarza się również, że w organizmie pozostają fragmenty kamieni i zabieg trzeba powtórzyć.