× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Kobieta z łokciem tenisisty podczas rehabilitacji
Choroby stawów

Boli Cię łokieć? To może być łokieć tenisisty!

Łokieć tenisisty – czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej – to jedno z najczęściej występujących schorzeń w obrębie ramienia. Wywołuje ono ból łokcia oraz ogranicza sprawność pacjenta. Współczesna ortopedia zna jednak skuteczne metody leczenia łokcia tenisisty.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny łokcia tenisisty,
  • jakie są jego objawy,
  • jak leczyć łokieć tenisisty.

Według różnych szacunków łokieć tenisisty jest schorzeniem, które dotyczy od 1 do 3% osób między 30. a 60. rokiem życia. Nazwa schorzenia sugeruje, że jest ono charakterystyczne dla graczy w tenisa. To jednak nie do końca prawda – choroba pojawia się u 5-10% osób uprawiających tenis, ale jeszcze częściej występuje u przedstawicieli pewnych zawodów, m.in. stomatologów, mechaników samochodowych, malarzy czy stolarzy. Te profesje mają bowiem wspólną cechę – ich przedstawiciele bardzo często wykonują jednoczesne ruchy wyprostu nadgarstka z rotacją zewnętrzną ręki (supinacją), czyli jej odwracaniem na zewnątrz w stosunku do osi.

Łokieć tenisisty – przyczyny

Powtarzające się wyprosty nadgarstka z jednoczesną supinacją całej kończyny górnej mogą wywoływać liczne mikrourazy w tkankach łokcia, przeciążenie ścięgien prostowników nadgarstka oraz powstawanie zmian zwyrodnieniowych. Przeciążenie zazwyczaj dotyka ścięgna mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego, ale może ono również objąć ścięgna mięśni prostownika promieniowego nadgarstka długiego oraz prostownika łokciowego nadgarstka.

Z biegiem czasu dochodzi do degeneracji macierzy i komórek, a w tkankach rozwija się tzw. przerost naczyniowo-fibroblastyczny. Zaburzeniom ulega układ liniowy włókien kolagenowych. W efekcie rozwija się przewlekły stan zapalny, wytwarza się płyn wysiękowy, a zmiany zaczynają obejmować również tkankę kostną. Pacjent odczuwa to w postaci dość charakterystycznych objawów.

Łokieć tenisisty – objawy

Główny objaw łokcia tenisisty to ból łokcia. Jest on odczuwany zazwyczaj w bocznej stronie stawu i nasila się podczas podnoszenia lub chwytania przedmiotów. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości mogą zacząć występować także w spoczynku.

Bolący łokieć to jednak nie wszystko – z czasem u pacjenta może się także rozwinąć zespół kanału nerwu promieniowego, któremu towarzyszy spadek siły mięśni ręki podczas chwytania przedmiotów czy odwracania nadgarstka.

Łokieć tenisisty – diagnostyka

Diagnostyka łokcia tenisisty, oprócz standardowego wywiadu lekarskiego oraz badania przedmiotowego przeprowadzanego przez ortopedę, obejmuje również określone badania obrazowe. W placówkach Enel-Sport można wykonać:

  • RTG łokcia – zlecane przede wszystkim w celu wykluczenia innych chorób i urazów, takich jak złamania, torbiele kostne czy zmiany zwyrodnieniowe w stawie łokciowym,
  • rezonans magnetyczny łokcia – pozwala na precyzyjne zobrazowanie tkanek miękkich, uwidocznienie mięśni, ścięgien, więzadeł, nerwów, a także patologii w obrębie przyczepu więzadła,
  • USG stawu łokciowego – pozwala potwierdzić zmiany zwyrodnieniowo-degeneracyjne wspólnego przyczepu prostowników nadgarstka i palców w okolicy nadkłykcia bocznego.

Łokieć tenisisty – leczenie

Jak leczyć łokieć tenisisty? W fazie ostrej choroby, kiedy ból łokcia uniemożliwia normalne wykonywanie codziennych czynności, stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne (środki przeciwbólowe i przeciwzapalne), a także unieruchomienie kończyny w celu ograniczenia dolegliwości. Po ich ustąpieniu można rozpocząć intensywną rehabilitację, która może obejmować ćwiczenia czynne i ćwiczenia izometryczne, masaże lecznicze, kinezyterapię oraz różne metody fizjoterapii: pole magnetyczne, jonoforezę, akupunkturę, ultradźwięki, falę uderzeniową czy laseroterapię. Zabiegi operacyjne są ostatecznością – wykonuje się je tylko wtedy, gdy leczenie farmakologiczne oraz rehabilitacja nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Łokieć tenisisty, choć jest dokuczliwą, bolesną chorobą, można skutecznie leczyć. Jeśli więc zauważymy u siebie niepokojące objawy, warto się jak najszybciej zgłosić do ortopedy, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę i wdroży odpowiednią terapię.

Źródła:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:G69s5y9TG5oJ:medpr.imp.lodz.pl/pdf-58337-3061%3Ffilename%3DDiagnostic%2520guidlines%2520for.pdf+&cd=8&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0016/13264/54-03-07.pdf

https://www.researchgate.net/publication/311494826_Diagnostyka_i_leczenie_zachowawcze_lokcia_tenisisty_Diagnosis_and_conservative_treatment_of_tennis_elbow

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:PlLbYIeTjh4J:ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/download/3764/5058+&cd=16&hl=pl&ct=clnk&gl=pl