× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Łuszczyca dłoni
Choroby skóry

Łuszczyca dłoni – czym się objawia i jak ją leczyć?

Pojawienie się łuszczycy dłoni utrudnia codzienne funkcjonowanie, stając się swego rodzaju piętnem, którego wielu ludzi bardzo się wstydzi podczas kontaktów towarzyskich. Choroba obejmuje skórę dłoni i palców, czego nie można tak po prostu ukryć, a wywołuje wśród innych osób sporą niechęć. Na początku warto jednak dowiedzieć się, czym charakteryzuje się łuszczyca, w jaki sposób ją leczyć oraz czy jest zaraźliwa?

Czym jest łuszczyca dłoni i jak wygląda?

Jest to najczęściej występująca postać tej choroby dermatologicznej, która dzieli się na pospolitą (zwykłą), stawową oraz krostkową. Łuszczyca może przede wszystkim przypominać grzybicę, dlatego istotną sprawą jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Warto również wspomnieć o łuszczycy stawowej mogącej doprowadzić do trwałej deformacji dłoni.

Podczas choroby na skórze pojawiają się duże, płaskie wykwity w czerwonym kolorze. Naskórek staje się zrogowaciały, co może doprowadzić do jego bolesnego pękania. Dolegliwości często mają charakter nawrotowy, dlatego należy mieć na uwadze wszelkie niepokojące sygnały wysyłane przez ciało, szczególnie w przypadku krost pojawiających się krost.

Łuszczyca krostkowa dłoni

Ta odmiana występuje głównie u kobiet (około 50-60 roku życia), objawiając się niewielkimi krostkami na skórze dłoni oraz stóp. Choroba może przekształcić się w krostkowe zapalenie kończyn, co finalnie powoduje ogromny ból – w tym przypadku umiejscawiają się na końcach palców oraz pod paznokciami. Istnieje również szansa, że łuszczyca zaatakuje całe ciało (włączając w to również narządy płciowe), a także pojawi się w obrębie górnych dróg oddechowych.

Łuszczyca stawowa na palcach dłoni

Łuszczyca dłoni zajmuje paliczki dłoni, a z czasem może doprowadzić do częściowego lub całkowitego unieruchomienia stawów rąk. Najgorszym etapem tej łuszczycy jest deformacja, czego konsekwencją jest niemożność wykonywania podstawowych czynności – trwałe kalectwo. Ogólnie rzecz biorąc, ta odmiana atakuje m.in.:

  • mięśnie i stawy,
  • ścięgna,
  • tkanki podskórne,
  • kaletki,
  • serce.

Jak leczyć łuszczycę rąk?

Podstawową kwestią leczenia łuszczycy rąk, o ile zmiany obejmują niewielką powierzchnię, jest wykorzystywanie leków stosowanych miejscowo, np. cygnolina czy retinoidy. Skuteczne mogą okazać się także niesteroidowe leki przeciwzapalne lub środki sterydowe, choć przyjmowanie ich jest ryzykowne ze względu na możliwe wystąpienie lub nasilenie zmian skórnych.

Jeśli metody miejscowe nie pomogą lub pogorszą stan, należy wdrożyć leczenie ogólnoustrojowe – chociażby zabieg fotonaświetlania lub leki stosowane doustnie (np. metotreksat, cyklosporyna lub leflunomid). Natomiast w przypadku najcięższego stadium łuszczycy stosowane jest leczenie biologiczne z udziałem biofarmaceutyków, takich jak etanercept czy golimumab. Warto pamiętać, że najważniejszą kwestią mimo wszystko jest skonsultowanie się ze specjalistą, który zdecyduje o właściwym leczeniu.