Nadmierne wypadanie włosów jest nieprzyjemną dolegliwością dotykającą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jedną z odmian łysienia jest łysienie telogenowe, które cechuje się nasilonym wypadaniem włosów widocznym w różnych miejscach skalpu. Łysienie jest dzisiaj poważnym wyzwaniem, z którym zmaga się wiele osób – także w młodszym wieku. Szczególnym problemem jest łysienie telogenowe, które jest bardzo trudne w leczeniu.
Czym jest łysienie telogenowe?
Łysieniem telogenowym nazywa się dolegliwość, w której dochodzi do nadmiernego, rozproszonego wypadania włosów. W fazie spoczynkowej (telogenu) znajduje się wtedy więcej włosów niż w fazie aktywnego wzrostu (anagenu), dlatego na skalpie – skórze głowy, widoczne są miejscowe przerzedzenia. W przeciwieństwie do innych typów łysienia, w łysieniu telogenowym nie dochodzi do całkowitej utraty włosów. Zmiany te nie są jednak estetyczne, dlatego dla wielu osób są one przyczyną kompleksów.
Objawy łysienia telogenowego
W przebiegu łysienia telogenowego u pacjenta dochodzi do stopniowej utraty włosów w określonych miejscach, podczas gdy reszta włosów nie wypada. Należy odróżnić łysienie telogenowe od łysienia androgenowego, czyli łysienia typu męskiego. Androgenowe wypadanie włosów, które jest rezultatem nadmiernej wrażliwości mieszków na DHT – jedną z form testosteronu, powoduje łysienie w części zakoli oraz na czubku głowy. Z kolei łysienie telogenowe może pojawić się w każdym miejscu głowy.
Warto wskazać, że łysienie telogenowe dotyczy nie tylko skalpu, lecz również innych obszarów ciała, na przykład brwi, włosków na nogach, rękach, torsie. W celu diagnozy najczęściej wykonuje się trichogram skóry głowy – jest to pobranie i analiza próbek włosów przez trychologa.
Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?
Badacze nie są pewni, co powoduje łysienie telogenowe, co również utrudnia wybór optymalnej metody leczenia tej dolegliwości. Telogenowe wypadanie włosów może pojawić się wraz z innymi dolegliwościami – schorzeniami, stosowanymi lekami, a nawet jako wynik nadmiernego stresu.
Dolegliwości, które mogą towarzyszyć łysieniu telogenowemu:
– zaburzenia hormonalne
– bardzo wysoka gorączka
– zatrucia metalami ciężkimi
– niedobory pokarmowe
– choroby skóry głowy, w tym łojotok, łuszczyca
– alergiczne zapalenia skóry głowy
– choroby układowe i przewlekłe
– zabiegi i operacje znacznie obciążające organizm
– stosowanie określonych leków, między innymi doustnych środków antykoncepcyjnych, leków przeciwzakrzepowych, beta-blokerów, retinoidów
Jak leczy się łysienie telogenowe?
Ze względu na wiele przyczyn, jakie ma telogenowe wypadanie włosów, nie ma również jednej, uniwersalnej metody leczenia tej dolegliwości. Właśnie dlatego zalecane jest udanie się do trychologa – specjalisty w zakresie diagnostyki i leczenia chorób skóry głowy i włosów. W gabinecie trychologicznym MD MEDMIX specjalista wykona dokładną diagnostykę i oceni, czy rzeczywiście przyczyną jest łysienie telogenowe. Może zalecić też dodatkowe badania, w tym badania krwi.
Leczenie łysienia telogenowego polega głównie na eliminacji przyczyn, gdy są one możliwe do określenia, a także na stosowaniu odpowiednich preparatów miejscowych oraz doustnych. W leczeniu ważna jest systematyczność, dlatego też konieczne jest stałe, regularne używanie zaleconych specyfików. Niestety, zdarza się, że włosy nie odrastają. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może być przeszczep włosów na głowie, przeszczep brwi. Nowoczesne metody transplantacji włosów pozwalają na uzyskanie trwałych, naturalnych efektów z niskim ryzykiem skutków ubocznych.