Maska krtaniowa to przyrząd wykorzystywany w lecznictwie szpitalnym – w dziedzinach, takich jak chirurgia czy anestezjologia – oraz w ratownictwie medycznym, stanowiąc wyposażenie zestawów medycznych i ambulansów. Służy ona udrażnianiu dróg oddechowych i jest często preferowana ze względu na jej dość prosty sposób zakładania, jak i mniejsze ryzyko powikłań, aniżeli w przypadku alternatywnych metod.
Maska krtaniowa – krótko o jej historii
Nie tak dawno, bo na początku lat 80. ubiegłego wieku, doktor Archie Brain rozpoczął pracę nad nowym wyrobem medycznym, mającym służyć jako alternatywa w stosunku do maski twarzowej i rurki intubacyjnej. Kilka lat testów przyniosły bardzo owocne rezultaty, dzięki czemu już w 1988 roku maska krtaniowa została wprowadzona do użytku w Wielkiej Brytanii, a następnie również w Stanach Zjednoczonych, aby następnie trafiła w pozostałe zakątki świata.
Jak działa maska krtaniowa?
Maska krtaniowa zbudowana jest z elastycznej rurki, która posiada zakończenie w postaci nadmuchiwanego mankietu o kształcie przypominającym elipsę. Wyrób medyczny został zaprojektowany tak, by po wsunięciu i napełnieniu powietrzem dopasowywał się do kształtu krtaniowej części gardła. Aby tego dokonać, należy za pomocą strzykawki wtłoczyć odpowiednią objętość powietrza poprzez zawór przewodu napełniającego.
Prawidłowe założenie maski krtaniowej sprawia, że wejście do krtani oraz sąsiadujące struktury anatomiczne zostają otoczone uszczelniającym mankietem. Wtedy jego dolny koniec znajduje się w okolicy górnego zwieracza przełyku, a dolny – styka się z nasadą języka. Tchawica z kolei po napełnieniu mankietu zostaje odizolowana od pozostałych części gardła – dzięki temu wtłaczane przez rurkę powietrze dostaje się do niej niemal bezpośrednio.
Wysokiej jakości maski krtaniowe silikonowe, wyróżniające się doskonale opracowanym kształtem oraz przezroczystym mankietem, dostępne są tutaj: mercant.pl/maski-krtaniowe,c120,pl.html.
Maska krtaniowa – wskazania do zastosowania
Maska krtaniowa jest najczęściej wykorzystywana przez anestezjologów do dostarczenia pacjentowi tlenu bądź gazu znieczulającego w trakcie zabiegów chirurgicznych. Wykorzystywana jest ona również przez ratowników medycznych podczas akcji ratunkowych – stosuje się ją, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna.
Ten wyrób medyczny stanowi wsparcie podczas przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej – pomaga uzyskać efektywną wentylację. Warto przy tym zaznaczyć, że w trakcie RKO nie należy przerywać uciśnięć klatki piersiowej nawet podczas wykorzystywania maski krtaniowej.
Maska krtaniowa – wskazania do zastosowania:
- osoba głęboko nieprzytomna,
- spodziewana trudna bądź nieoczekiwana trudna intubacja,
- brak doświadczenia oraz umiejętności w wykonywaniu intubacji.
Istnieją jednak również pewne przeciwwskazania do stosowania maski krtaniowej. Są to m.in.:
- wysokie ryzyko zachłyśnięcia lub wymiotów – pełny żołądek lub zbyt krótki czas od ostatniego posiłku,
- występujące obrażenia twarzoczaszki z krwawieniem do jamy ustnej,
- krwawienie z dróg oddechowych lub krwawe wymioty,
- obrzęk naczynioruchowy,
- guz bądź ciało obce w okolicy wejścia do krtani,
- wentylacja dużymi ciśnieniami,
- znieczulenie trwające powyżej 60 minut.
Jak stosować maskę krtaniową?
Aby użyć maski krtaniowej, konieczne jest orientacyjne określenie wagi osoby poszkodowanej – na tej podstawie wybieramy rozmiar maski. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, czy wyrób medyczny nie jest uszkodzony, a w jego mankiecie nie znajduje się powietrze – kontrola wstępna polega na próbnym napełnieniu mankietu powietrzem, weryfikacji jego szczelności i obserwacji, czy nie pojawiają się np. wybrzuszenia, a następnie opróżnienie mankietu za pomocą strzykawki.
W celu ułatwienia wsunięcia maski do gardła osoby poszkodowanej wykorzystuje się środek nawilżający, który nakłada się na zewnętrzną część mankietu. Konieczne jest także upewnienie się, że w jamie ustnej poszkodowanego nie znajduje się ciało obce.
Maska krtaniowa może być wprowadzona w pozycji zza głowy osoby poszkodowanej – należy przy tym działać płynnie i nie wykorzystywać zbyt dużo siły. Wyrób medyczny wsuwa się przy pomocy podtrzymywania jej wyprostowanym palcem wskazującym, umieszczonym przed złączem mankietu i rurki. Wprowadza się ją wzdłużą podniebienia, po tylnej ścianie gardła – palec wskazujący przesuwa się tak daleko, aż napotka opór. W celu wysunięcia palca z jamy należy przytrzymać maskę drugą ręką, by jej nie przesunąć. Inną techniką jest wsunięcie maski kciukiem.