Włosy kręcone bez wątpienia zachwycają swoim wyglądem. Lśniące, sprężyste loki, a do tego pełne objętości u nasady to marzenie i cel każdej kręconowłosej. Kręcone włosy z pozoru wyglądają tak, jakby ich pielęgnacja i stylizacja zajmowały niewiele czasu. Niestety każda z nas, która jest posiadaczką loków, zdaje sobie sprawę, ile trudu oraz wysiłku wymaga od nas uzyskanie wymarzonej definicji oraz skrętu włosów bez efektu oklapnięcia czy spuszenia. Jednym z nieodzownych kosmetyków, jakie powinny znaleźć się na półce u każdej posiadaczki loków, są odpowiednie maski do włosów. Dowiedz się, w jaki sposób aplikować je prawidłowo.
Wymagające włosy kręcone
Włosy kręcone cieszą oczy. Jeśli dbamy o nie w odpowiedni sposób, odpłacają nam sprężystością, miękkością, nawilżeniem oraz odpowiednią objętością. Niestety jest to jeden z typów włosów, które są bardzo trudne w pielęgnacji. Dlaczego? Włosy kręcone to bardzo często włosy wysokoporowate. Oznacza to, że ich łuski, które pełnią funkcję ochronną, są najbardziej rozchylone. Oczywiście rozchylenie łusek jest możliwe do zauważenia tylko pod mikroskopem, jednak niektóre z cech włosów wysokoporowatych jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem.
Włosy kręcone są zazwyczaj wysokoporowate w naturalny sposób (proste włosy mogą także zmienić swoją porowatość w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji i stylizacji, np. zbyt częstego farbowania). Często są mocno przesuszone, kruche, łamliwe i podatne na zniszczenia. Oprócz tego chłoną wilgoć niczym gąbka, dlatego w deszczowe dni oraz wtedy, gdy panuje duża wilgoć w powietrzu, wykazują tendencje do puszenia.
Pielęgnacja włosów kręconych – maski do włosów
Włosy kręcone wymagają bardzo dużej uwagi. Tylko właściwa pielęgnacja, w tym właśnie maski do włosów są w stanie sprawić, że ich równowaga zostanie zachowana i staną się one optymalnie nawilżone i odżywione. Włosy wysokoporowate zwykle bardzo trudno obciążyć, dlatego wybierając produkty do ich pielęgnacji, nie należy obawiać się, że szybko się przetłuszczą lub staną się oklapnięte i pozbawione objętości.
Maski do włosów kręconych – składniki
W przypadku włosów kręconych bardzo istotne jest zachowanie równowagi PEH (proteiny-emolienty-humektanty). Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością poszczególnych składników. Włosy kręcone uwielbiają emolienty, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla loków będzie maska emolientowa. W przypadku humektantów oraz protein należy uważać z ich ilością, ponieważ włosy mogą zacząć się puszyć, staną się przesuszone i łamliwe. Składniki, których warto szukać w maskach do włosów kręconych to:
- masła roślinne (np. shea, kakaowe);
- oleje roślinne (z nasion bawełny, konopny, lniany, awokado, z pestek śliwki, pestek winogron, słonecznikowy);
- keratyna;
- jedwab;
- kolagen;
- proteiny soi;
- miód;
- aloes;
- gliceryna;
- pantenol.
Maski do włosów kręconych – aplikacja
Aby maska do włosów kręconych zadziałała tak jak należy, podstawą jest jej prawidłowa aplikacja. W zależności od tego, ile odżywienia oraz regeneracji wymagają nasze włosy, maski do włosów kręconych możemy używać nawet dwa razy w tygodniu. Maskę aplikuj na dokładnie umyte szamponem włosy (możesz wtedy użyć szamponu oczyszczającego, aby bardziej otworzyć łuski włosa – dzięki temu maska lepiej się wchłonie).
Pamiętaj, aby przed aplikacją maski odcisnąć nadmiar wody z włosów. Do tego celu użyj ręcznika wykonanego z delikatnego materiału lub odciśnij włosy w ręcznik papierowy. Nigdy nie pocieraj intensywnie włosów w ręcznik ani nie wykręcaj ich – narażasz je wtedy na uszkodzenia. Jeśli zaaplikujesz maskę na ociekające wodą włosy, musisz liczyć się z tym, że większość produktu spłynie po pasmach i nie zdąży w nie wniknąć.
Jeśli Twoje włosy mają tendencje do przetłuszczania, aplikuj kosmetyki odżywcze od połowy ucha w dół. Istnieją jednak maski (np. dodatkowo stymulujące porost włosów), które można aplikować także na skórę głowy.
Aby maska mogła zadziałać, pozostaw ją na włosach przez co najmniej 30 minut. Aby składniki w niej zawarte lepiej się wchłonęły, możesz założyć na włosy foliowy czepek, a następnie zawinąć w turban. Pamiętaj, aby zmywać maskę letnią wodą.