Nawracające afty na wardze nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować? Te niewielkie owrzodzenia z reguły nie są groźne, ale przez ich niefortunne umiejscowienie mogą sprawiać ból. Są też podatne na podrażnienia, a proces ich gojenia bywa trudny. Wzmożona higiena jamy ustnej, odpowiednia dieta oraz lecznicze specyfiki pozwolą Ci pozbyć się wszystkich nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdź, jak leczyć afty na wardze, aby terapia przyniosła szybkie efekty.
Jak objawia się afta na dolnej wardze i jakie są jej przyczyny?
Afta na wardze jest płytką i z reguły małą zmianą występującą na miękkich tkankach jamy ustnej. Owrzodzenia aftowe nie występują natomiast na powierzchni warg i nie są zaraźliwe.
Jak wygląda afta na wardze? Z wyglądu przypomina ona małą plamkę o gładkiej (czasami chropowatej) strukturze, a wokół niej powstaje stan zapalny. W wyniku stałego podrażniania na objętym zmianą naskórku mogą tworzyć się otwarte, krwawiące rany.
Przyczyny aft na wardze – a także języku, podniebieniu i wewnętrznej stronie policzka – nie są dokładnie poznane. Można jednak wymienić czynników katalizujących ich powstawanie. Są to:
- urazy mechaniczne (np. od protezy lub zbyt mocnego szczotkowania);
- używanie agresywnych specyfików do higieny jamy ustnej;
- spożywanie dużej ilości kwaśnych i pikantnych pokarmów;
- dieta uboga w cynk, witaminę B12, kwas foliowy lub żelazo;
- choroby jelit;
- zaburzenia hormonalne;
- stres;
- zaawansowana próchnica.
Podstawą leczenia aft na wardze jest więc wyeliminowanie głównej przyczyny i wzmożenie codziennych wysiłków higienicznych. Z resztą można poradzić sobie domowymi sposobami.
Wypróbuj te domowe sposoby na afty na wardze
Domowe sposoby na afty na wardze opierają się na dwóch filarach: ograniczeniu rozprzestrzeniania się stanu zapalnego oraz regeneracji zmienionego chorobowo nabłonka.
Aby przyspieszyć gojenie się afty na wardze u dziecka i osoby dorosłej, należy przede wszystkim unikać spożywania pikantnych i kwaśnych pokarmów, także owoców (truskawek, cytrusów). Przez przynajmniej kilka dni w diecie nie powinny też znajdować się gorące napoje i potrawy oraz alkohol.
Ważne jest również dokładne, ale delikatne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Używaj do tego szczoteczki z miękkim włosiem i ogranicz stosowanie środków higienicznych zawierających alkohol, optyczne wybielacze, gruboziarniste substancje ścierne (np. glinkę lub węgiel aktywny), a także SLS.
Leczenie aft na wardze przyspieszy również płukanie ust działającymi ściągająco i nawilżająco naparami ziołowymi. W tym celu możesz użyć szałwii, prawoślazu, nagietka lub lipy.
Część z tych naparów możesz także pić. W tej roli świetnie sprawdza się lipa, która pomoże Ci przyspieszyć procesy regeneracyjne naskórka również od środka. W większości przypadków pomocna jest suplementacja cynku, żelaza oraz witamin z grupy B.
Wybierz specjalistyczne środki na afty i pozbądź się problemu!
Domowe sposoby na afty na wardze zmniejszają bolesność i pomagają w szybszej regeneracji błony śluzowej.
Naturalne, domowe sposoby na afty na wardze są skuteczne, ale nierzadko problematyczne w stosowaniu. Co prawda pomogą Ci zmniejszyć stan zapalny i związaną z nim bolesność, ale nie wyeliminują jej całkowicie. I tak jak w przypadku każdego środka naturalnego – ich działanie bazuje głównie na regularnym stosowaniu przez długi czas.
Jeśli zależy Ci na szybkim złagodzeniu stanu zapalnego i natychmiastowej uldze w bólu, do domowego leczenia afty na wardze włącz również środki lecznicze takie jak specjalistyczna linia preparatów na afty GUM® AftaClear.
Zawarte w takich specyfikach substancje:
- regenerują i nawilżają śluzówkę wokół afty;
- łagodzą stany zapalne i związane z nimi świąd oraz pieczenie;
- działają przeciwbólowo;
- tworzą na afcie elastyczną i trwałą powłokę, dzięki czemu zapobiegają jej dalszym podrażnieniom.
Preparaty takie jak GUM® AftaClear są skuteczne już przy pierwszym użyciu i nie wymagają częstej aplikacji (odmiennie niż np. napary ziołowe). Do tego są bardzo wygodne w użytku. Dostępne są w trzech praktycznych formach: płynu do płukania ust, żelu z precyzyjnym aplikatorem, a także sprayu z atomizerem, za pomocą którego dotrzesz nawet w trudno dostępne miejsca jamy ustnej.
Wszystkie z nich możesz stosować również na afty na wardze u dzieci. Żaden ze specyfików nie zawiera bowiem alkoholu ani potencjalnie drażniących substancji. Ważne jest to, aby w walce z jednym problemem zdrowotnym nie tworzyć kolejnego!