× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
brzuch
Informacje

Męczy cię zgaga? Wypróbuj te sposoby!

Zgagą określa się nieprzyjemne pieczenie w okolicach przełyku i mostka. Jego przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy, czyli cofanie się soków żołądkowych do przełyku. Zgaga to częsta przypadłość, która może dopaść każdego po spożyciu ciężkiego posiłku – najczęściej jednak przydarza się kobietom w ciąży oraz osobom po 50. roku życia. Przyczyną zgagi mogą być również napoje z kofeiną (jak kawa, herbata i cola) oraz napoje gazowane. Typowe objawy zgagi to uczucie nieprzyjemnego pieczenia, gorzki posmak w ustach, bóle brzucha, a czasami nawet wymioty. Jak sobie zatem poradzić ze zgagą?

Zioła na zgagę

Często można usłyszeć, że zioła to jeden z najlepszych sposobów na zgagę. Warto przy tym zauważyć, że zioła pomagają również złagodzić stres i poprawiają pracę układu pokarmowego. Wśród ziół najlepiej wybrać napar z melisy (przyrządzony z jednej łyżki suszonej melisy na dwie szklanki wrzątku), ale dobrze sprawdzają się także mięta i herbatka z kopru włoskiego. Napar można pić regularnie, zastępując nim napoje z kofeiną, które drażnią śluzówkę i osłabiają mięśnie przełyku. Rozluźniające działanie ma także rumianek oraz inne popularne zioła, jak np. imbir, cynamon i kardamon.

Preparaty dostępne w aptece – skuteczny sposób na zgagę

W walce ze zgagą bardzo pomocne są również preparaty na zgagę, których składniki nie tylko hamują wydzielanie kwasów żołądkowych, ale także łagodzą podrażnienia błony śluzowej przełyku, dzięki czemu można zlikwidować pieczenie w gardle i przełyku. Preparaty dostępne są zazwyczaj w tabletkach w aptekach stacjonarnych oraz jak np. Manti do ssania w aptece online. Wodorotlenki glinu i magnezu zawarte w leku Manti zobojętniają żołądkowy kwas solny (zmieniają jego pH) i zapobiegają odkładaniu się gazów w przewodzie pokarmowym. Jeżeli zgaga regularnie występuje częściej niż dwa razy w tygodniu, wizyta u lekarza może być konieczna. Jeżeli jednak zgaga występuje sporadycznie, lub jedynie po spożyciu konkretnych produktów, Manti może być najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Imbir do żucia i picia

Żucie surowego imbiru lub picie herbaty imbirowej jest częstym domowym lekarstwem na zgagę oraz nudności. Coraz częściej w aptekach można znaleźć również imbir w postaci cukierków lub pastylek do ssania. Dlaczego zaleca się żucie imbiru w czasie zgagi? Świeże kłącze imbiru znacząco przyśpiesza wchłanianie kwasów, które cofają się do przełyku po spożyciu posiłku i tym samym zmniejsza podrażnienia przełyku i jamy ustnej.

Napój z sody – szybki sposób na chwilowe pokonanie zgagi

Starym i sprawdzonym sposobem na pozbycie się zgagi jest wypicie napoju z sody pomieszanej z sokiem z cytryny. Aby przygotować taki napój, wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance wody i dodać do niej niewielką ilość soku z cytryny dla poprawy smaku. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to sposób na wyleczenie organizmu ze zgagi, jeżeli występuje ona regularnie. Właściwości sody pozwalają jedynie na chwilowe „pokonanie” zgagi. Przy dłuższym i regularnym stosowaniu takiej mikstury, problemy z układem pokarmowym mogą stać się jeszcze bardziej dotkliwe.