× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
medycyna naturalna
Metody leczenia

Medycyna naturalna jako alternatywa dla farmaceutyków

Nie można nie doceniać możliwości, które daje medycyna naturalna – jest ona bowiem znana i stosowana od tysięcy lat. Wiele naturalnych preparatów ziołowych ma udowodnione działanie lecznicze. Dlatego zanim sięgnie się po popularne farmaceutyki warto spróbować metod naturalnych. Oczywiście należy pamiętać o rozsądku – nawet naturalne produkty mogą silnie działać na nasz organizm.

Zarówno w przypadku stosowania preparatów naturalnych, jak i farmaceutyków należy zachować zdrowy rozsądek. Poważne problemy zdrowotne należy konsultować z lekarzem, a jeśli przepisze leki – stosować się do jego zaleceń. Jeśli jednak cierpimy na choroby przewlekłe, jesteśmy szczególnie wrażliwi na działanie leków, chcemy zastosować działania profilaktyczne lub cierpimy na klasyczne dolegliwości (przeziębienie, problemy z trawieniem i tym podobne) z powodzeniem możemy spróbować produktów z zakresu medycyny naturalnej. Zwłaszcza, że nadużywanie farmaceutyków, zwłaszcza antybiotyków staje się poważnym problemem, a same leki nie zawsze wystarczają – i czasem zastosowanie metod naturalnych jest wręcz wskazane.

Niezwykłe właściwości ziół

„Zioła stosowane są zarówno w medycynie tradycyjnej, jak i niekonwencjonalnej. Wiele z nich ma udowodnione działanie lecznicze. Pomagają w przypadku wielu chorób i dolegliwości, działając przeciwzapalnie, moczopędnie, wykrztuśnie, łagodząco. Mają właściwości bakteriostatyczne, regenerujące, rozgrzewające, ułatwiają wchłanianie innych substancji” – mówi specjalista z Apteki Mirowskiej – „Warto jednak pamiętać, że pomimo naturalnego pochodzenia i zazwyczaj łagodnego działania zioła zawierają również substancje silnie działające – dlatego też mogą spowodować skutki uboczne. Najlepiej stosować je w porozumieniu z lekarzem lub farmaceutą, a w przypadku zauważenia niepokojących objawów odstawić” – dodaje.

W jakich formach możemy spotkać zioła? Zazwyczaj są to herbaty, nalewki, syropy, a także susze oraz tabletki. Przeciwzapalnie można stosować dziurawiec, krwawnik, lawendę, miętę pieprzową, pokrzywę, prawoślaz lekarski, rumianek, szałwię. Na kaszel i wykrztuśnie sprawdzą się hyzop, koper, mydlnica lekarska, podbiał, sosna, ślaz, żywokost. Działanie przeciwgorączkowe wykazuje czarny bez lub lipa. Na obniżenie ciśnienia krwi lub w profilaktyce przeciwmiażdżycowej warto stosować fiołek, jemiołę, głóg lub perz. Na dolegliwości trawienne i osłonne układu pokarmowego zaleca się siemię lniane, lipę, podbiał, borówkę czernicę, korę dębu. Na przeczyszczenie oraz na działanie moczopędne prawoślaz, rącznik, chaber bławatek, mniszek lekarski, pokrzywę, pietruszkę, rozmaryn, dziką różę oraz skrzy polny. Jeśli nie jesteśmy pewni, które zioła będą odpowiednie na nasze dolegliwości warto skonsultować się z farmaceutą – z pewnością dobierze dla nas najlepsze rozwiązanie.

Aromaterapia, czyli leczenie zapachem

Medycyna naturalna wykorzystuje działanie naturalnych preparatów na różne sposoby – także w formie inhalacji. Olejki eteryczne mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Pomagają na różne dolegliwości bólowe, związane z nadmiernym stresem, problemami z trawieniem, a także kaszlem, katarem lub reumatyzmem. Wykorzystanie zapachu w celu leczenia problemów zdrowotnych jest znane i praktykowane od tysięcy lat! Współczesne badania potwierdzają właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze olejków eterycznych. Z pewnością nie zaszkodzi stosowanie ich jako alternatywy lub uzupełnienie farmaceutyków. Warto jednak pamiętać, że ze względu na skondensowane działanie niektórych olejków nie mogą używać kobiety w ciąży, przyjmujące antykoncepcję hormonalną lub osoby cierpiące na epilepsję. Podobnie jak w przypadku ziół każdorazowo warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą – bo choć olejków eterycznych nie przyjmuje się doustnie wnikają one do krwiobiegu przez błony śluzowe nosa podczas oddychania.

Na jakie olejki warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim olejek lawendowy – który ma najszerszy zakres działania ze wszystkich olejków. Działa uspokajająco, odkażająco, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, a także przeciwbólowo i antydepresyjnie. Skuteczne działanie wykazuje również olejek z drzewa herbacianego, który można stosować również miejscowo na skórę, na przykład na opryszczkę lub trądzik. Na problemy z górnymi drogami oddechowymi sprawdzi się olejek sosnowy, pichtowy lub eukaliptusowy. Wszystkie olejki można stosować do inhalacji, w kominkach zapachowych, dodawać po kilka kropel do kąpieli lub stosować do masażu po zmieszaniu z dowolnym olejem bazowym albo nawet zwykłym balsamem.

Leki homeopatyczne

Homeopatia bazuje na produktach pochodzenia naturalnego: ziołach i roślinach, które posiadają sprawdzone działanie. Leki homeopatyczne nie zawierają w sobie środków chemicznych, a tym samym są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Sprawdzają się przy klasycznych dolegliwościach i chorobach, na przykład przeziębieniach, stanach zapalnych lub chorobach układu moczowego. Ich działanie polega na pobudzeniu i stymulacji naturalnych mechanizmów obronnych – dzięki czemu znikają zarówno dolegliwości, jak i przyczyna choroby. W homeopatii traktuje się człowieka jako jedność ciała i umysłu. Leczenie przebiega w taki sam sposób jaki znany jest od zarania dziejów. Z tego względu leki homeopatyczną mogą być niezwykle skuteczne. Nie powodują skutków ubocznych, a samo leczenie nie jest uciążliwe dla pacjenta, dlatego z powodzeniem można stosować homeopatię w przypadku stanów zapalnych skóry, zaburzeniach trawienia, chorób wątroby oraz dróg żółciowych.