× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
miejscowe leczenie bólu
Porady

Miejscowe leczenie bólu – poznaj najlepsze sposoby

Ból nigdy nie jest przyjemnym uczuciem. I choć w przypadku jego niskiego natężenia, można z nim żyć, to jednak są takie rodzaje dolegliwości bólowych, które nie pozwalają nam normalnie funkcjonować. Najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z takimi niedogodnościami są leki przeciwbólowe podawane doustnie. Wiążą się one jednak z ryzykiem działań niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego, tymczasem w niektórych przypadkach, np. przy urazach lub stłuczeniach, skuteczną metodą może być wykorzystanie leków i środków o działaniu miejscowym. Jakie są najlepsze sposoby miejscowego leczenia bólu i stanu zapalnego?

Rodzaje leków, działających miejscowo

Leki stosowane miejscowo stały się popularne przede wszystkim przez względy bezpieczeństwa. W przypadku urazów, stłuczeń oraz innych miejscowych dolegliwości, środki doustne mogą nie wykazywać odpowiedniej skuteczności, a przy tym ich zażywanie może wiązać się z różnymi działaniami niepożądanymi np. dotyczącymi przewodu pokarmowego. Jest to istotne szczególnie w przypadku dłuższych terapii, gdy podawanie leku przeciwbólowego konieczne jest kilka razy dziennie przez wiele dni. Stawiając na produkty o działaniu miejscowym, można ochronić organizm przed skutkami ubocznymi działania leków doustnych (w tym śluzówkę żołądka czy przewód pokarmowy).

W terapii bólu do leczenia miejscowego wykorzystuje się najczęściej:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – maści, plastry lecznicze,
  • leki znieczulające miejscowo,
  • inne grupy leków (rzadziej), np: nitraty, opioidy.

Jak działają miejscowe leki przeciwbólowe?

Stosując na ból leki miejscowe, takie jak maści lub plastry z substancjami znieczulającymi czy przeciwzapalnymi, można złagodzić ból lokalnie. Oznacza to znaczną redukcję ryzyka wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych, związanych z przyjmowaniem tego typu środków w kapsułkach, tabletkach czy proszku. Specjaliści zalecają, aby w przypadku urazów miejscowych, takich jak stłuczenia, zwichnięcia, opuchlizny itd., w pierwszej kolejności stosować właśnie leki miejscowe, a dopiero, gdy ich działanie okaże się niewystarczające, sięgać po leki doustne.

Badania kliniczne potwierdzają, że w przypadku bólu o natężeniu łagodnym lub umiarkowanym, towarzyszącym urazom oraz niektórym chorobom, miejscowe preparaty powinny wystarczyć. Stwierdzono, że im wyższa jest aktywność stanu zapalnego w uszkodzonym miejscu, tym lepiej środek miejscowy przenika w jego głąb. .

Miejscowe leki przeciwbólowe – maść czy plastry?

Miejscowe leki na ból występują najczęściej w postaci maści lub żeli do nakładania prosto na bolący obszar. Dobrą opcją jest także zastosowanie plastrów leczniczych, które należy przykleić w miejscu bólu. Takie produkty charakteryzują się dużą wygodą użytkowania, są elastyczne, oddychające i w przeciwieństwie do dostępnych na rynku maści i żeli – nie brudzą ubrań. Ich stosowanie jest łatwe i szybkie, nie ma potrzeby czekania, aż substancja się wchłonie. W dzisiejszym pędzącym świecie, dla wielu z nas może być to decydujące, ponieważ można zastosować je wygodnie w każdych warunkach. Plastry lecznicze, jak np. przeciwbólowe Itami zawierają substancję przeciwzapalną o nazwie diklofenak, która powoduje redukcję bólu. Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://itami.pl. Zarówno maści, jak i plastry wykazują wysoką skuteczność w redukcji bólu w przypadku różnych kontuzji. Warto pamiętać, że miejscowe leczenie stanów bólowych o łagodnym lub średnim natężeniu często okazuje się skuteczniejsze i mniej inwazyjne, niż łykanie tabletek.