× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
choroby oczu

Mroczki w polu widzenia

Pole widzenia jest to pojęcie z dziedziny okulistyki i oznacza obszar widziany nieporuszającym się okiem podczas patrzenia na wprost. Zaburzenie obrazu lub zwężenie pola widzenia ma znaczenie w diagnozowaniu schorzeń oczu i neurologicznych. Istnieją schorzenia, przy których pole widzenia jednego oka zawęża się w określonych miejscach, podczas gdy oko zdrowe widzi cały obszar. Często występują drobne, prawie nieuchwytne zwężenia pola widzenia. Pacjent może zauważyć je dopiero wtedy, gdy ciągle zdarza mu się przeoczyć jakiś przedmiot. Zwężenie pola widzenia może także ograniczyć się tylko do określonych kolorów i wtedy pacjent w pewnym obszarze nie widzi np.. barwy zielonej.

Objawy mroczków w polu widzenia

pewne obszary, które wcześniej znajdowały się w polu widzenia, teraz są niewidoczne lub widoczne jak przez mgłę.

Przyczyny zwężenia pola widzenia

Siatkówka wyściełająca wnętrze gałki ocznej jest zaopatrzona w wyspecjalizowane nerwy – fotoreceptory (czopki i pręciki), które przejmują obraz z zewnątrz i przekazują go poprzez nerw wzrokowy do mózgu. U osób starszych może dochodzić do odwarstwienia siatkówki. Przy szybkich ruchach gałki ocznej występuje ryzyko, ze ciało szkliste wypełniające gałkę oczną, oderwie siatkówkę od podstawy. Oderwany obszar siatkówki jest bezużyteczny i dlatego pole widzenia zawęża się, występują mroczki przed okiem i „migotanie” przedmiotów. Choroba ta występuje najczęściej u krótkowidzów.

Jaskra

Odwarstwienia siatkówki mogą towarzyszyć chorobom powodującym uszkodzenie naczyń krwionośnych np. cukrzycy lub nadciśnieniu. Również urazy oka niosą ryzyko oderwania się siatkówki i pojawiania się mroczków i błysków w polu widzenia. Niewielkie, łukowate zwężenie pola widzenia jest typowym, wczesnym symptomem jaskry. Ślepota na barwę czerwoną lub zieloną może sygnalizować zaburzenia pracy nerwu wzrokowego. Jeśli na pewnym odcinku nerwu wzrokowego powstanie nowotwór, to na podstawie rodzaju mroczków w polu widzenia można zlokalizować jego położenie. Schorzenia siatkówki powodują ślepotę na barwę żółtą oraz niebieską.

Leczenie mroczków w polu widzenia

Stosuje się głównie metody operacyjne polegające na zmniejszeniu gałki ocznej tak, aby wyścielająca ją siatkówka skleiła się z podstawą. W tym celu stosuje się także leczenie laserem. W przypadku nowotworów mózgu powodujących mroczki w polu widzenia, leczenie jest przede wszystkim skierowane na usunięcie guza.

Co można zrobić samemu?Należy pamiętać, że oderwanie siatkówki może nastąpić także w wyniku tępego urazu oka bez otworzenia gałki ocznej. Należy wtedy bezzwłocznie udać się do lekarza okulisty.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Mroczki w polu widzenia są bardzo często niewielkie i nieraz nawet trudno je zauważyć. W razie najmniejszych podejrzeń trzeba udać się do okulisty, żeby ewentualne leczenie rozpocząć w początkowym stadium rozwoju choroby.

Jak postąpi lekarz?

Okulista za pomocą specjalnej aparatury zmierzy zasięg pola widzenia. Lekarz może również zmierzyć pole widzenia bardzo ogólnie bez użycia przyrządów. Pacjent kieruje wzrok na jeden punkt, np. na nos lekarza, a ten palcem obrysowuje granice pola widzenia.

Normalne pole widzenia

Pole widzenia zdrowego oka ludzkiego sięga z boku aż do prawego kąta oka i wynosi 90 stopni, w kierunku nosa i do góry 60 stopni oraz 70 stopni w dół. Dla obojga oczu daje to pole widzenia równe 180 stopni.