× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
elektroencefalografia
Informacje

Na czym polega badanie rozpoznające choroby mózgu, czyli elektroencefalografia?

EEG jest to inaczej badanie, które ma na celu ocenę bioelektrycznej czynności mózgu, czyli czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego. Badanie to pomaga w wykryciu wielu chorób układu nerwowego w tym między innymi padaczki. Za jego pomocą lekarz określi również rodzaj śpiączki, a także stan zdrowia osób z guzami mózgu. Na czym polega elektroencefalografia, a także, kiedy występują wskazania do jej wykonania? Dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest elektroencefalogram?

EEG to badanie opierające się na komunikacji komórek mózgowych za pomocą impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu i natężeniu. Za jego pomocą lekarz może ustalić, czy proces ten zachodzi w sposób prawidłowy. Badanie jest istotną metodą diagnostyczną w przypadku pacjentów z zaburzeniami snu, będących w śpiączce, a także borykających się z padaczką objawami chorobowymi spowodowanymi urazami czaszkowo- mózgowymi.

Sprawdzi się ono jako metoda diagnostyczna także w przypadku osób zmagających się z zapaleniem mózgu, rozpoznanymi nowotworami, czy po udarach mózgu.

Kiedy występuje wskazanie do wykonania badania?

Wskazaniem do wykonania tego badania będą wszelkie objawy wskazujące na nieprawidłową czynność mózgu w tym napady drgawkowe, konieczne będzie ono także w przypadku urazu głowy, czy gdy pacjent jest po zabiegu neurochirurgicznym.

Jak w prawidłowy sposób przygotować się do badania?

Na badaniu należy pojawić się w umytych oraz pokrytymi środkami do stylizacji włosach, dzień wcześniej nie należy stosować leków uspokajających, czy na sen, ponieważ mogłyby one zafałszować wynik badania. Należy zrezygnować również z picia napoi zawierających kofeinę w tym kawy czy napojów energetycznych. Wskazane natomiast będzie zjedzenie lekkiego posiłku przed badaniem.

Jak wygląda to badanie?

Na głowę chorego zostaje założona dedykowana siateczka wraz z 24 elektrodami, które mają za zadanie zarejestrować prądy czynnościowe wytwarzane przez neurony i przetworzenie ich na serię linii falistych.

Pierwszym etapem badania będzie uzyskanie zapisu spoczynkowego, by było ono możliwie najbardziej miarodajne, pacjent powinien się znajdować w pozycji leżącej, bez ruchu oraz z zamkniętymi oczami.

Następnie powinien wykonać on serię ćwiczeń stymulujących w tym tych opierających się na 40 głębokich oddechach na minutę, czyli hiperwentylacji. Stosowana jest również fotostymulacja, czyli działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości, a także sen fizjologiczny, czy podanie środków farmakologicznych.

Cena EEG głowy waha się od ponad stu do kilkuset złotych w zależności od zastosowanej metody badania.