Badanie słuchu jest podstawowym badaniem służącym do analizy stopnia słyszenia, jak również do analizy diagnostycznej. Badanie słuchu zrobić można w punktach protetycznych bądź w klinice, w gabinecie u laryngologa. Zazwyczaj takie badanie realizuje protetyk słuchu. Ocena słuchu opiera się na badaniach subiektywnych bądź obiektywnych. Niedosłuch, ruch w uszach, zawroty głowy, stałe proszenie o powtórzenie i tym podobne to symptomy, jakie powinny nas zachęcić do konsultacji u laryngologa.
Kiedy udać się do laryngologa?
Początkowymi objawami ubytku słuchu są trudności ze zrozumieniem rozmówców w głośnym środowisku lub poprzez telefon. Oznakę kłopotów stanowi również problem ze zlokalizowaniem źródła dźwięku. Przypuszczenie niedosłuchu jest najpowszechniejszym, jednakże nie jedynym powodem do zrobienia badań audiometrycznych. Do laryngologa powinny zgłosić się również osoby chorujące na zawroty głowy, zakłócenia równowagi lub hałasy uszne.
Badanie słuchu – jak wygląda
Badanie słuchu potrzebuje otrzymania od specjalistę rodzinnego skierowania do laryngologa. Właśnie specjalista będzie w stanie ustalić, czy badanie faktycznie jest niezbędne. Jak wygląda badanie słuchu? Wszystko uzależnione jest od wyselekcjonowanej techniki. Przeważnie proponowana jest tympanometria, dzięki której specjalista zweryfikuje stan ucha wewnętrznego. Do ucha wprowadza się specjalistyczną sondę, jaka podczas badania przekazuje hałas i mierzy ciśnienie powstałe w przewodzie słuchowym. Tympanometr rejestruje zmiany ciśnienia, potem tworzone są specjale wykresy, jakie interpretuje specjalista. Badanie to nie jest nieprzyjemne oraz przejawia ogromną dokładność pomiarową.
Podział badań słuchu
Eksperymenty badające słuch można rozłożyć na parę grup. W pracy klasycznej najistotniejszy jest podział na doświadczenia obiektywne oraz subiektywne. Różnią się one zaangażowaniem pacjenta w trakcie wykonywania badania. Owe z klasy subiektywnych potrzebują współpracy pacjenta, jaki musi stwierdzić, kiedy usłyszy określony hałas. Ogranicza to możliwość wykorzystania takiego badania u chorych, jacy nie mogą współdziałać (dzieci, osób niepełnosprawnych psychicznie), i u osób, jakie mogłyby odnieść korzyść, wprowadzając specjalistę w błąd. Pełny opis badań znajdziesz na stronie naszego partnera: badania słuchu – www.swiatsluchu24.pl.
Ile kosztują subiektywne oraz obiektywne badania słuchu?
Na konsultację u lekarza oraz badanie finansowane z NFZ należy, niestety, zaczekać od paru tygodni chociażby do paru miesięcy. Badania nieodpłatne proponują najlepsze poradnie, prywatne fundacje, można je również zrobić podczas kampanii edukacyjnych traktujących schorzeń słuchu bądź w ramach lokalnych akcji finansowanych poprzez gminy oraz instytucje medyczne – należałoby ich poszukiwać w internecie.