Badanie prenatalne USG w ciąży jest jednym ze standardowych badań profilaktycznych kobiet w tym okresie. Wysoka czułość urządzenia, doskonała jakość obrazowania, jak też czasami wykonywane zdjęcia poglądowe 3D a nawet 4D pozwalają na stworzenie bardzo dokładnego podglądu stanu zdrowia dziecka.
Najważniejszym jest, że technologia ta pozwala na diagnostykę poszczególnych schorzeń, przede wszystkim ogólnorozwojowych, czyli takich, które dotyczą problemów z rozwojem narządów dziecka.
Kiedy należy wykonać badanie USG w ciąży?
Tak naprawdę w przypadku ciąży, która przebiega bez powikłań, wystarczy przeprowadzić 3 takie badania. Są to zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Wedle informacji, które podaje, pierwsze badanie powinno odbyć się w 11-13+6 tygodniu ciąży. Drugie badanie w 18-22 tygodniu ciąży, natomiast ostatnie z nich w 28-32 tygodniu ciąży. W zależności od trymestru, lekarz, który wykonuje badanie zwraca uwagę na inne elementy, związane z rozwojem dziecka.
Badanie USG jest także narzędziem, które pozwala na wykrycie i stwierdzenie ciąży w ogóle i często wykonuje się je w pierwszych tygodniach ciąży, jako dodatkowe potwierdzenie.
I trymestr i badanie USG
Podczas tego badania lekarz poddaje ocenie prawidłowy rozwój płodu. Dlatego dokonuje się pomiaru każdej części płodu, w długości ciała oraz głowy. Ważne jest także, aby określić położenie samego łożyska, jak też ocena ilości płynu owodniowego.
II trymestr i badanie USG
W tym przypadku również dokonuje się tych samych czynności, co w przypadku pierwszego badania USG. Natomiast dzięki temu, że płód jest bardziej rozwinięty, możliwa jest także przebadanie, czy nie występuję jakieś zaburzenia w rozwoju fizycznym dziecka. Dotyczy to przede wszystkim takich zaburzeń, jak rozszczep podniebienia, rozszczep kręgosłupa, wady ośrodkowego układu nerwowego, czy wady serca.
III trymestr i badanie USG
Obok standardowych badań dla USG kobiet w ciąży, czyli związanych z pomiarem części ciała, ułożeniem łożyska, czy ilością płynu owodniowego, w III trymestrze lekarz może wykluczyć także poszczególne choroby, związane z niedorozwojem móżdżku, małogłowiem, poszczególne wady układu pokarmowego, takie jak niedrożność dwunastnicy, ale też wady układu moczowego, czy wady kończyn.