Leczenie kanałowe, czyli leczenie endodontyczne polega na oczyszczeniu kanałów zęba, wypełnieniu ich i założeniu wypełnienia lub korony. Stosuje się je do leczenia bardzo zniszczonych zębów. To ostatnia szansa, aby uratować ząb zagrożony usunięciem.
Autor: Szymon Chełstowski, gabinet Twój Dentysta, Grójec
Leczenie kanałowe jest konieczne gdy ząb ulegnie dużemu zniszczeniu i próchnica dotrze do miazgi zęba. Wtedy nie wystarczy już tylko opracować ubytku i założyć plomby. Dotarcie próchnicy do miazgi zęba skutkuje stanem zapalnym, a nawet rozprzestrzenieniem się zakażenia na inne organy ciała.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe można podzielić na kilka faz. Najpierw stomatolog musi dokonać otwarcia komory – opracowuje więc ubytek w koronie docierając do kanałów. Jeśli próchnica wdarła się pod wypełnienie lub koronę, trzeba je usunąć ponieważ i tak będzie konieczne założenie nowych po zakończeniu leczenia kanałowego. Przed rozpoczęciem opracowywania kanałów dentysta wykonuje często zdjęcie RTG, aby móc porównać potem stan przed leczeniem ze stanem po leczeniu.
Kanały są oczyszczane mechanicznie oraz płukane środkami dezynfekującymi. Dzięki połączeniu tych dwóch metod zmniejsza się ryzyko niedokładnego oczyszczenia kanałów – ponieważ płyny docierają do miejsc, których opracowanie mechaniczne nie byłoby możliwe. Osuszone kanały są wypełniane. Powinno być to wykonane jak najdokładniej – nie do końca wypełnione kanały to jedno z powikłań leczenia kanałowego. Stomatolog sprawdza wypełnienie kanałów wykonując zdjęcie RTG.
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym
Gdy kanały zostaną zamknięte, lekarz musi odbudować koronę. Współczesna stomatologia oferuje w tym miejscu kilka rozwiązań. Wypełnienia nie są w tym przypadku wskazane, ponieważ duże plomby nie wzmacniają zębów po leczeniu kanałowym. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie takich rozwiązań jak:
- endokorona,
- korona porcelanowa na podbudowie (złotej, metalowej lub z tlenku cyrkonu),
- korona pełnoceramiczna,
- korona metalowa,
- korona kompozytowa,
- korona akrylowa,
- most (ząb leczony kanałowo może być filarem mostu, jeśli należy uzupełnić sąsiadujący z nim brak zęba).
Leczenie kanałowe coraz częściej dziś odbywa się w wykorzystaniem mikroskopu zabiegowego. Pozwala to znacznie zwiększyć skuteczność leczenia w porównaniu z zabiegami bez użycia mikroskopu. Dentysta lepiej widzi kanały co pozwala mu je nie tylko lepiej oczyścić, ale i wypełnić. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala dziś uratować wiele zębów, które dawniej trzeba by natychmiast usunąć lub zrobić to w wyniku nieskutecznego leczenia kanałowego.
Gdy ząb boli po leczeniu kanałowym…
Należy pamiętać, że leczenie kanałowe jest trudny zabiegiem podejmowanym w sytuacji, gdy ząb jest bardzo zniszczony. Dlatego też leczenie takie nie daje 100% gwarancji powodzenia. Wynikać może to nie ze złej pracy stomatologa, ale bardzo dużych uszkodzeń tkanek oraz istnienia trudnych do wykrycia i oczyszczenia drobnych lub zakrzywionych kanałów zęba. Często też leczenie kanałowe odbywa się w momencie, gdy stan zapalny obejmuje już tkanki okołowierzchołkowe lub objęte resorpcją (zanikiem kości, która zastępowana jest ziarniną).
Jeśli ząb po leczeniu kanałowym boli, to możliwe, że mamy do czynienia z powikłaniami. Do najczęstszych należą:
- nie do końca oczyszczone kanały,
- niewypełnione całkowicie kanały,
- pozostawienie złamanego fragmentu narzędzia stomatologicznego w kanale,
- przepchnięcie materiału służącego do wypełnienia kanału poza wierzchołek korzenia,
- perforacja (przebicie) ściany kanału, ukruszenie korony zęba, niezagojone zmiany okołowierzchołkowe.
Jeśli po leczeniu kanałowym zbyt długo utrzymuje się lub też pojawia się ból, należy szybko zgłosić się ponownie do dentysty. Obecnie możliwe jest przeprowadzenie leczenia reendo (reendodontycznego) czyli powtórnego leczenia kanałowego, aby uratować ząb, jeśli pierwsze leczenie nie rozwiązało całkowicie problemu.
Zdjęcia: jcomp – freepik.com