× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
choroby zawodowe
Informacje

Na jakie choroby zawodowe są narażeni pracownicy biurowi?

W każdym zawodzie istnieje jakieś ryzyko związane z chorobami. Niektóre prace już w trakcie ich wykonywania narażają nas na kontuzję czy wypadek, inne mogą powoli wpływać na rozwój pewnych chorób zawodowych. W niniejszym artykule skupimy się jednak na schorzeniach, na które narażeni są pracownicy biurowi. Jakie to choroby oraz jak ich unikać? Sprawdź.

Jakie są choroby zawodowe?

Ból głowy, pleców, oczu, nóg itp. są podstawowymi objawami różnych chorób. Na schorzenia zawodowe są narażeni często pracownicy biurowi, ponieważ ich rodzaj pracy jest związany z nadmiernym siedzeniem przy komputerze. Aby uniknąć przedstawionych powyżej objawów, warto poczytać o najpopularniejszych schorzeniach związanych z pracą. Popularne choroby zawodowe wymienia www.zdroweporady.pl, są to między innymi: pylica, ołowica czy zespół cieśni nadgarstka. W kontekście pracowników biurowych można także wymienić choroby oczu takie jak zespół suchego oka, syndrom widzenia komputerowego.

 

Można także wyróżnić choroby dotyczące nóg, które w tej branży są mocno obciążone, ponieważ pracownik biurowy wykonuje swoją pracę w pozycji siedzącej przez kilka godzin. Warto więc zadbać o odpowiednie wyposażenie miejsca pracy. Aby uniknąć chorób zawodowych, pracownicy biurowi powinni wykonywać swoje obowiązki w odpowiedniej odległości od monitora, na wygodnym, ergonomicznym fotelu, dobrze, aby w miejscu ich pracy znalazł się również wygodny podnóżek.

Jak zapobiec chorobom zawodowym?

Jeśli zaczynamy odczuwać mrowienie, lub lekkie drętwienie nadgarstka wykonując jakąś pracę biurową przy komputerze, to znak, że możemy cierpieć na zespół cieśni nadgarstka. W tym celu należy przerwać wykonywaną czynność i zgłosić problem do pracodawcy. Jest on odpowiedzialny za prawidłową higienę pracy, musi więc zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do jej wykonywania. Jeśli praca biurowa jest głównie wykonywana przy komputerze, warto zaopatrzyć się w specjalne podkładki pod mysz, które posiadają niewielką gąbkę przeznaczoną na nadgarstek, aby dłoń była odpowiednio dopasowana do myszki.

Aby zapobiec chorobom zawodowym, warto także regularnie poddawać się badaniom lekarskim. Jeśli pracownik biurowy ich nie posiada, pracodawca nie może pozwolić na wykonywanie konkretnych czynności. Przykładowo: jeśli osoba z wadą wzroku zamierza pracować przy komputerze i nie zrobiła odpowiednich badań lekarskich, pracodawca nie może jej zatrudnić, bądź pozwolić na wykonywanie czynności na tym stanowisku ze względu na jej bezpieczeństwo.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Każda osoba zatrudniona ma prawo do przerw w czasie wykonywanych czynności. W przypadku pracowników biurowych przysługują im zazwyczaj 5 minutowe przerwy po jednej godzinie pracy. Jest to ważne, ponieważ ich praca wykonywana jest głównie w pozycji siedzącej i przed ekranem monitora przez kilka godzin. Pracując przy komputerze, warto także robić krótkie spacery w czasie przeryw, aby nogi mogły odpocząć po dłuższym siedzeniu.