× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Choroby skóry

Nagniotki

Nagniotek to okrągłe stwardnienie skóry powstające na palcu stopy. Trzon lub korzeń nagniotka sięga w głąb skóry, naciska na bardzo wrażliwą warstwę okostnej wywołując dotkliwy ból. Tkanka wokół nagniotka może być mocno zaczerwieniona, a nawet zajęta stanem zapalnym.

Jakie są przyczyny powstawania nagniotków?

Wymienia się cztery przyczyny powstawania nagniotków. Po pierwsze jest to niewygodne obuwie, za ciasne lub za małe buty. Inną przyczyną może być nieprawidłowy, niedbały chód i wtedy nie pomogą nawet najwygodniejsze buty. Nagniotki mogą powstawać również wtedy, gdy śródstopie nie jest prawidłowo wysklepione. I wreszcie czwartą przyczyną – występującą zresztą niezwykle rzadko- jest genetycznie uwarunkowane zniekształcenie palców stóp, które np. mogą nachodzić jeden na drugi.

Objawy nagniotków

  • Zaczerwienienie, wrażliwe na ucisk punkty na palcu stopy
  • Miejscowe stwardnienie skóry
  • Ból podczas chodzenia w ciasnych butach
  • Później ból również podczas chodzenia bez obuwia

Jak leczy się nagniotki?

Sposób leczenia nagniotków zależy od przyczyny ich powstawania. I tak, jeśli przyczyną było za ciasne, niewygodne obuwie, należy w przyszłości wystrzegać się pochopnego zakupu, buty kupować bardzo ostrożnie, po dokładnej przymiarce. Jeśli nagniotek powstał z powodu nieprawidłowego sposobu chodzenia – zwłaszcza u dzieci – należy zacząć stosować specjalne ćwiczenia lecznicze. Gdy powodem jest niedostateczna wysokość śródstopia, wówczas powstawaniu nagniotków można zapobiec używając profilowanych wkładem ortopedycznych. Można również kupić obuwie ortopedyczne z podwyższeniem śródstopia. Jeśli żadna z tych metod nie będzie skuteczna, pozostaje drobny zabieg operacyjny.

Czy można coś zrobić samemu?

Najlepiej jest zapobiegać powstawaniu nagniotków. Nie trzeba więc żałować pieniędzy na wygodne i być może nieco droższe obuwie. Jeśli wystąpią pierwsze objawy nagniotka (zaczerwienienie, lekkie zgrubienie), przyda się filcowy pierścień dostępny w aptekach i drogeriach, który nakłada się na palec stopy. Naturalnie trzeba pożegnać się z niewygodnym obuwiem. Jeśli nagniotek już powstał, należy zastosować specjalny plaster lub maść przeciw nagniotkom. Maść powoduje rozmiękanie zrogowaciałej skóry, którą usuwa się warstwowo. Dolegliwości złagodzą kąpiele nóg z dodatkiem kwasu borowego. Oczywiście żadne zabiegi nie przyniosą pożądanego efektu, jeśli stopa ponownie trafi do ciasnego buta. Żeby zapobiec powstawaniu nagniotków trzeba po prostu unikać nacisku na palce stóp.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy okaże się, że przyczyną powstawania nagniotków nie jest za ciasne obuwie, lub wtedy gdy nagniotkom towarzyszy silny ból.

Jak postąpi lekarz?

Najpierw spróbuje znaleźć przyczynę powstania nagniotka. Czasem wykonuje się niewielki zabieg polegający na starciu lub wyłuskaniu nagniotka. W niektórych – bardzo rzadkich zresztą przypadkach – lekarz przepisuje krople albo maść lub kieruje pacjenta do chiropody czyli specjalisty zajmującego się pielęgnacją stóp.

Przebieg choroby

Jeśli pacjent nie zajmie się leczeniem nagniotków lub nie zrezygnuje np. z noszenia ciasnego obuwia, może doprowadzić do tego, że już zawsze przy chodzeniu będzie odczuwać ból.

Czy nagniotki są niebezpieczne?

Nie, ale mogą być nieprzyjemne i bolesne.

Jak wybrać dobre obuwie?

Na zakupy trzeba wybrać się albo na początku dnia, albo późnym popołudniem, najlepiej po odpoczynku. Może to być nawet na godzinę przed zamknięciem sklepu. W ciągu dnia stopy są bowiem opuchnięte i wówczas bardzo trudno jest wybrać właściwe obuwie. Jeszcze przed wyjściem na zakupy można w domu przygotować się w następujący sposób: stanąć stopą na kartce tektury i obrysować kontury. Następnie wyciąć kształt stopy i zabrać ze sobą do sklepu obuwniczego. Nawet jeśli sprzedawca będzie spoglądać zdziwiony, należy włożyć tekturową stopę do buta i sprawdzić ile wolnego miejsca zostanie w bucie.