Interesujesz się ciekawostkami medycznymi, a może po prostu lubisz poszerzać swoją wiedzę z racji wykonywanego zawodu? Niezależnie od tego, jaka sytuacja dotyczy Ciebie, gwarantujemy, że znajdziesz w tym zestawieniu bardzo interesującą lekturę na długie, jesienne wieczory.
Najciekawsze książki o tematyce medycznej
Wybór książek do tego zestawienia jest bardzo subiektywny. W dużej mierze opiera się na opiniach innych osób. Są to głównie książki o tematyce medycznej, które poruszają ciekawe zagadnienia związane z medycyną, ale przy okazji mają też walory edukacyjne. Większość można kupić zarówno w księgarniach komercyjnych, jak i specjalistycznych naukowych.
Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów
To obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób zainteresowanych psychiatrią. Autorka Ewa Pągowska opisuje to, co dzieje się za drzwiami polskich gabinetów i szpitali psychiatrycznych. Nie unika tematów tabu i szczegółowo omawia zagadnienia medyczne związane z kondycją psychiczną. Zdradza też wiele ciekawostek dotyczących zawodu psychiatry i historii psychiatrii.
Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny
Ta pozycja autorstwa Thomasa Morrisa to zbiór szokujących i wyjątkowo interesujących ciekawostek medycyny. Książka pełna jest faktów medycznych, ale nie brakuje w niej także humoru. Dowiesz się z niej m.in. dlaczego pewna kobieta oddawała mocz przez nos oraz jak francuski wojskowy sam przeprowadził na sobie operację z powodu kamicy pęcherza moczowego.
Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny
Wiadomo, że medycyna przeszła długą drogę, nim osiągnęła poziom, o jakim mówimy dzisiaj. Wcześniej upuszczano krew, aby powstrzymać krwotoki, a topielcom wykonywano lewatywę z dymu tytoniowego… Te i inne fatalne pomysły medycyny opisali Lydia Kang i Nate Pedersen w swojej książce. To bardzo interesująca, wbijająca w fotel propozycja.
Onkolodzy. Walka na śmierć i życie
Raczej mało zabawną, chociaż niewątpliwie wartą przeczytania książką o tematyce medycznej jest ta autorstwa Joanny Kryńskiej i Tomasza Marca. „Onkolodzy. Walka na śmierć i życie” to lektura poświęcona zawodowi onkologa w Polsce. Autorzy zdradzają m.in. jak lekarze radzą sobie z wyzwaniami, czy sami boją się raka, czy da się oswoić ze śmiercią.
Bolesna historia stomatologii albo płacz i zgrzytanie zębów
Pełny tytuł tej książki to „Bolesna historia stomatologii albo płacz i zgrzytanie zębów od starożytności po czasu współczesne”. Autor James Wynbrandt z humorem omawia w niej krwawą historię stomatologii. Zdradza m.in. jak leczono zęby arszenikiem czy upuszczaniem krwi. W swojej opowieści cofa się aż do starożytności. To pozycja obowiązkowa nie tylko dla stomatologów.