× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
soczewki
choroby oczu

Najlepsze soczewki dla początkujących – które wybrać?

Od wielu lat soczewki kontaktowe stanowią alternatywę dla osób z wadą wzroku, które z jakiegoś powodu chcą zrezygnować z okularów. Stale rozwijająca się technologia pozwala znaleźć komfortowe rozwiązanie dla wszystkich miłośników swobody, w tym także dla zawodowych sportowców. Co powinniśmy wiedzieć zanim kupimy pierwsze opakowanie soczewek?

Jakie soczewki kontaktowe dla początkujących?

Na rynku jest bardzo szeroki wybór możliwości. Od ekonomicznych soczewek miesięcznych czy kwartalnych, poprzez dwutygodniowe, tygodniowe, a także wygodne w stosowaniu soczewki jednodniowe. To, którą z opcji wybierzemy zależy tak naprawdę od naszej wygody i możliwości. Warto jednak pamiętać, by na początek nie decydować się na soczewki długoterminowe, które wymagają codziennej pielęgnacji. Dla osób, które nie mają wprawy i doświadczenia z soczewkami najlepszym wyborem będą soczewki jednodniowe.

Choć zwykle są one nieco droższe od soczewek miesięcznych czy tygodniowych, są znacznie wygodniejsze i prostsze w użytkowaniu. Soczewki jednodniowe nie wymagają od nas żadnego wysiłku – po ich zdjęciu po prostu się je wyrzuca, przez co świeżo upieczony użytkownik soczewek nie musi męczyć się z przygotowywaniem stanowiska do pielęgnacji, ani nosić ze sobą specjalnego płynu oraz pojemniczka. Są pakowane hermetycznie wraz ze specjalnym płynem, dzięki czemu są bardziej higieniczne.

Ponadto, soczewki jednodniowe są zalecane osobom szczególnie wrażliwym, dzieciom oraz wszystkim, którzy są narażeni na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Ze względu na ich jednorazowy charakter pozwalają uniknąć dyskomfortu związanego z niewłaściwą pielęgnacją czy dostaniem się do oka jakichś zabrudzeń, niwelując tym samym ryzyko infekcji i stanu zapalnego. Warto również dodać, że soczewki jednodniowe charakteryzują się większą przepuszczalnością tlenu, przez co komfort noszenia jest znacznie wyższy.

Jak zakłada się soczewki?

Wiele początkujących, którzy zaczynają swoją przygodę z soczewkami jest przerażonych wizją ich zakładania. Choć może zdawać się, że to prawdziwy wyczyn, w rzeczywistości zakładanie soczewek nie wymaga umiejętności i dużej wprawy. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach: palec, którym nakładamy soczewkę zawsze powinien być suchy i czysty. Nie należy spieszyć się i warto mieć przy sobie lusterko do pomocy.

Aby założyć soczewkę kładziemy ją na opuszce palca wskazującego. Następnie, przy pomocy palca środkowego w tej samej ręce, odciągamy dolną powiekę, a drugą dłonią przytrzymujemy górną. Soczewkę nakładamy bezpośrednio na gałkę oczną, wykonując delikatny ruch palcem wskazującym. Następnie rozglądamy się na boki i stopniowo zwalniamy obie powieki, kilkakrotnie mrugając. Jeśli wszystko jest w porządku, nasze widzenie powinno się poprawić, a my nie powinniśmy odczuwać żadnego dyskomfortu.