× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Flebolog Kraków
Uroda

Najpopularniejsze metody leczenia żylaków

Żylaki to dolegliwość, na którą skarży się coraz liczniejsza grupa pacjentów. Na rynku dostępne są rozmaite formy leczenia, pozwalające uzyskać efekty o różnej skali. Do najczęściej stosowanych technik zaliczyć można terapie uciskowe oraz usuwanie metodami chemicznymi. Często sięga się również po bardziej inwazyjne sposoby leczenia tej przypadłości. W poniższym artykule skupimy się na najpowszechniej spotykanych sposobach terapii, stosowanych w przypadku żylaków.

Skleroterapia

Skleroterapia zalicza się do chemicznych metod leczenia żylaków. Jest to terapia, której korzenie sięgają XIX wieku, jednak jest z powodzeniem stosowana również współcześnie. Opiera się na mechanizmach regeneracyjnych organizmu – w jej trakcie dochodzi do ostrzyknięcia żylaków preparatem, wywołującym stan zapalny, a w konsekwencji – zamknięcie się światła żył. Stosowana jest w przypadku żylaków małych i średnich, a o możliwości wykonania zabiegu decyduje wcześniejsze dokładne badanie stanu żył, do którego najczęściej wykorzystuje się USG Dopplera. Specjalistą z zakresu leczenia żył poprzez skleroterapię jest Flebolog Bartłomiej Juza – Kraków, który leczeniem schorzeń układu naczyniowego zajmuje się już od 2010 roku. Zabieg skleroterapii w klinice, w której przyjmuje lek. Juza trwa zaledwie 30 do 60 minut i nie wymaga użycia znieczulenia.

Klejenie żylaków

Terapia ta również zalicza się do chemicznych metod zwalczania żylaków i polega na wprowadzeniu do chorej żyły specjalnego kleju tkankowego. Jego zadaniem jest zamknięcie jej światła. W rezultacie następuje stosunkowo szybkie jej zarastanie. Zaletą tej metody jest niska uciążliwość dla pacjenta – zabieg ma charakter ambulatoryjny, pacjent może tego samego dnia wrócić do domu i podjąć normalne, codzienne czynności, unikając przez krótki czas intensywnego wysiłku fizycznego. Efekt finalny jest widoczny już po kilku tygodniach.

Usuwanie żylaków

Terapia uciskowa (pressoterapia, kompresjoterapia)

Terapia ta polega na stałym lub czasowym ucisku chorych kończyn, najczęściej  przy użyciu specjalnie do tego przystosowanych pończoch lub rajstop. Ich grubość jest różna w poszczególnych partiach, dzięki czemu wywierają ucisk w różnym stopniu na poszczególne partie nóg. Najsilniejszy jest nacisk, wywierany na palce, w związku z czym dochodzi do pobudzenia krążenia i przepływu krwi przez żyły głębokie. Efektem jest mniejsze ryzyko powstania stanu zakrzepowego w żyłach, zmniejszenie dolegliwości bólowych i obrzęków. Ta forma leczenia ma niezwykle szerokie zastosowanie – może być używana przykładowo w przypadku tych osób, które nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego.

Laserowe usuwanie żylaków

Usuwanie żylaków przy pomocy lasera zakłada użycie wysokiej energii termicznej, która jest wytwarzana przez to urządzenie. Najczęściej wykorzystywany jest w niej cienki cewnik, wprowadzany do żyły przez niewielkie nacięcie. Emitowane przez aparat światło powoduje obkurczenie się żyły i zamknięcie naczynia. Również w tym wypadku możliwy jest niezwykle szybki powrót do normalnego poziomu aktywności; co więcej, jej podejmowanie jest wręcz zalecane, sprzyja bowiem powrotowi do zdrowia i pełnej sprawności. Zaletą tej metody jest również niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań. W ramach rekonwalescencji zalecane jest zwykle noszenie przez okres kilku miesięcy rajstop uciskowych.