Do tej pory dominującą metodą korekcji wad zgryzu były różnego rodzaju aparaty ortodontyczne, a najlepsze efekty uzyskiwało się często dzięki mało subtelnym aparatom stałym. Dziś wielu pacjentów może skorzystać z metody alternatywnej, jaką jest użycie nakładek do prostowania zębów – jedna z najbardziej znanych metod tej klasy to ClearCorrect.
Czym są nakładki ClearCorrect?
ClearCorrect to przezroczyste nakładki służące do prostowania zębów. Są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, zmieniane co określony czas na lepiej dopasowane, żeby stopniowo przesuwać zęby w stronę idealnego położenia. Sama zasada działania nie różni się tak bardzo od sposobu działania klasycznych aparatów, jednak korzystanie z nakładek ClearCorrect ma sporo innych zalet, które sprawiają, że dla wielu pacjentów będzie to lepsze rozwiązanie.
Do czego stosuje się nakładki ClearCorrect?
Nakładki ClearCorrect stosuje się do skutecznej redukcji wielu wad zgryzu. Wiele jest dowodów ich skuteczności w walce ze stłoczeniami czy wychyleniami pojedynczych zębów, ale można użyć nakładek również do korekty bardziej skomplikowanych wad. Najważniejsze jednak, że sprawdzają się one nie tylko w przypadku typowo kosmetycznych wad zgryzu, ale nawet przy wadach zdecydowanie wyraźniej zaznaczonych.
Zalety nakładki ClearCorrect
ClearCorrect ma być alternatywą dla klasycznych aparatów stałych. Może nie jest to wciąż technologia tak wszechstronna, jak aparaty ortodontyczne, jednak można je z sukcesami stosować w leczeniu wad zgryzu u zdecydowanej większości pacjentów i często jest to metoda preferowana. Dlaczego?
- Wygoda. Choć co do zasady z nakładek ClearCorrect należy korzystać przez całą dobę, a w każdym razie maksymalnie długo, można je zdjąć czy to na czas spożywania posiłku, czy mycia zębów, co pozwala na utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej przez cały czas trwania leczenia.
- Czas. W niektórych przypadkach nakładki ClearCorrect pozwalają na uzyskanie efektu porównywalnie lub nawet szybciej niż klasycznym aparatem. Wymagają też nieco mniej uwagi, ponieważ nie trzeba za każdym razem dopasowywać ich w gabinecie ortodontycznym, więc i wizyty kontrolne wypadają rzadziej.
- Dyskrecja. Prawidłowo czyszczone nakładki ClearCorrect nie zdążą zmatowieć ani zżółknąć do czasu wymiany. Czy są idealnie niewidoczne na zębach? Nie, zwykle nie, ale też absolutnie nie rzucają się w oczy i nawet nie ma porównania do aparatów stałych, więc dzięki nim można leczyć wady zgryzu, nie tracąc pewności siebie.
- Cena. Procedura prostowania zębów nakładkami może być tańsza od leczenia aparatem, choć to akurat zależne jest od rozległości wad czy liczby wydawanych nakładek – tak czy owak, są to kwoty porównywalne.
W stosunku do innych metod nakładkowych ClearCorrect może być nawet o 1/3 tańszym rozwiązaniem, a ponieważ jest to także metoda wygodna i skuteczna, to ma coraz więcej zwolenników.
Jak wygląda leczenie nakładką ClearCorrect?
Wszystko zaczyna się oczywiście od wizyty wstępnej. To stomatolog kwalifikuje do skorzystania z konkretnych pakietów ClearCorrect i przygotowuje plan leczenia, w którym poza standardowymi elementami: szacunkami kosztów, czasu czy listą zaleceń, znajdują się też wizualizacje, które ułatwiają pacjentowi podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia. Jakiś czas po tej wizycie do pacjenta dociera pierwszy zestaw nakładek, a później kolejne. Należy je zmieniać zgodnie z ustalonym harmonogramem, a jeśli dany plan to przewiduje, to też odbyć wizyty kontrolne (zwykle co parę miesięcy). Po wykorzystaniu ostatniej nakładki z zestawu nosi się jeszcze dwa kolejne zestawy nakładek retencyjnych, dzięki czemu efekt jest utrwalany.
Skorzystaj z leczenia ortodontycznego w HCentrum Stomatologiczne Jasińscy w Gdańsku
W klinice HCentrum polecamy nakładki ClearCorrect tym pacjentom, u których mogą one przynieść pożądane efekty, jeśli widoczny aparat lub częste wizyty kontrolne nie są dla pacjenta wygodne. Nasz lekarz przede wszystkim dba o skuteczność metody, więc jeśli chcesz się dowiedzieć, czy ClearCorrect to rozwiązanie również dla Ciebie, nie czekaj, tylko umów się na wizytę wstępną!