× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Narządy płciowe

Zapobieganie ciąży (antykoncepcja)

Pod pojęciem tym kryją się metody zapobiegania ciąży, mające na celu niedopuszczenie do powstania dojrzałej komórki jajowej przez plemniki i do zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka w macicy.

Istnieją chemiczne oraz mechaniczne środki antykoncepcyjne. Najbardziej niepewną i zawodną metodą jest stosunek przerywany polegający na wycofaniu członka z pochwy przed wytryskiem nasienia. Najbardziej pewną – powstrzymanie się od stosunku.

Tabletki antykoncepcyjne hamują owulację nie dopuszczając do dojrzewania jajeczek. Po odstawieniu tabletek kobieta znowu może zajść w ciążę. Bardzo radykalną metodą antykoncepcji jest sterylizacja, która jest nieodwracalna i już na zawsze przekreśla szanse na poczęcie potomstwa.

Sterylizacja

Jest to zabieg chirurgiczny polegający na podwiązaniu jajowodów. Lekarze zapewniają, że nie ma to negatywnego wpływu na życie seksualne pacjentki.

Tabletki antykoncepcyjne

Obok sterylizacji jest to najbardziej pewna metoda zapobiegania niepożądanej ciąży. Tabletka zawiera hormony (estrogeny i progesteron), które hamują dojrzewanie jajeczek i owulację. Oprócz tego śluz w szyjce macicy ulega zagęszczeniu, co utrudnia przemieszczanie się męskiego nasienia. Śluzówka macicy nie jest przygotowana do przyjęcia zapłodnionego jaja.Tabletki antykoncepcyjne można otrzymać wyłącznie na receptę, którą pacjentka opłaca z własnej kieszeni. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest wolne od ryzyka. Istnieje bowiem wiele działań niepożądanych związanych z bardzo radykalną ingerencją w gospodarkę hormonalną kobiety. Z drugiej jednak strony u kobiet zażywających tego rodzaju środki antykoncepcyjne znacznie rzadziej dochodzi do powstawania nowotworów piersi i jajników.

Spirala

Spirala, czyli wkładka wewnątrzmaciczna ma kształt litery T lub liczby 7. Jest częściowo pokryta miedzią. Miedź wpływa na plemniki oraz błonę śluzową macicy w taki sposób, że niemożliwe staje się zagnieżdżenie zapłodnionego jajeczka. Spirala jest bardzo skuteczną (na 95-98%) metodą antykoncepcji, ale jej obecność wewnątrz organizmu może stać się przyczyną różnych dolegliwości.

Środki oddziałujące na plemniki

Metody te uniemożliwiają plemnikom zapłodnienie komórki jajowej. Prezerwatywa jest np. mechanicznych sposobem zapobiegania przedostaniu się spermy do pochwy.

Środki zewnątrzmaciczne

Środki zewnątrzmaciczne, oddzielające szyjkę macicy od pochwy to wykonane z gumy błony pochwowe, krążki i kapturki naszyjkowe. Błonę zakłada się 8 godzin przed stosunkiem i nie zdejmuje przez 8 godzin po stosunku. Kapturek – bezpośrednio przed stosunkiem. Żeby zwiększyć skuteczność tych środków, wskazane jest dodatkowe użycie kremu plemnikobójczego.

Kremy plemnikobójcze

Kremy plemnikobójcze, unieruchamiające plemniki (w postaci kremów, galaretek i globulek) nie należą do najskuteczniejszych metod antykoncepcji, dlatego należy je stosować wraz z innymi metodami mechanicznymi. Wprowadza się je do pochwy na 15-30 minut przed stosunkiem.

Kalendarzyk małżeński

Istnieje szereg naturalnych metod zapobiegania ciąży polegających na ustaleniu dni płodnych u kobiety (np. metoda termiczna lub objawowa). Bardzo ważne jest jednak, aby dokładnie poznać wszystkie szczegóły dotyczące tych metod, w przeciwnym razie są one po prostu nieskuteczne.