× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
nastawianie kręgosłup
Metody leczenia

Nastawianie kręgosłupa – co warto wiedzieć o manipulacjach?

Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa stanowią wyjątkowo duży problem w naszym społeczeństwie. Ból nie tylko sprawia pacjentowi dyskomfort, ale przede wszystkim utrudnia jego życie codziennie, nierzadko wykluczając go z pracy zawodowej lub aktywności fizycznej. Nic więc dziwnego, że metody fizjoterapii przynoszące szybką ulgę w bólu cieszą się tak dużą popularnością. Jedną z takich technik jest manipulacja kręgosłupa, zwana potocznie nastawianiem. W poniższym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat tej metody!

Czym jest technika manipulacji kręgosłupa?

Manipulacje kręgosłupa są ważnym elementem terapii manualnej, która polega na działaniu terapeutycznym głównie z użyciem rąk specjalisty. Manipulacje opierają na ruchu wykonanym w małym zakresie, lecz z dużą częstotliwością, w obrębie stawów kręgosłupa oraz otaczających je tkanek. Mechanizm działania tej metody nie jest jeszcze w pełni poznany, choć przypuszcza się, że działanie przeciwbólowe może wynikać z podwyższenia pobudliwości bólowej, obniżenia napięcia mięśni bądź wydzielania endorfin.

Podczas zabiegu nastawiania kręgosłupa często można usłyszeć charakterystyczny trzask, po którym następuje ulga w bólu. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to jednak wciśnięcie na miejsce przemieszczonego krążka międzykręgowego. Trzask wynika z nagłego przemieszczenia się nagromadzonego w przestrzeni stawowej dwutlenku węgla lub pary wodnej pod obniżonym ciśnieniem.

Czy nastawianie kręgosłupa jest bezpieczne?

Część osób obawia się manipulacji kręgosłupa, głównie z uwagi na dynamikę tej metody oraz towarzyszące jej doznania dźwiękowe. Należy jednak podkreślić, że technika ta jest całkowicie bezpieczna, o ile jest przeprowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę. Kto może stosować nastawianie kręgosłupa w procesie terapeutycznym bólu kręgosłupa? Zaufać można przede wszystkim fizjoterapeutom i osteopatom, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie z zakresu terapii manualnej, poparte odpowiednimi certyfikatami. Dobry specjalista potrafi ocenić stan pacjenta na podstawie badania fizykalnego oraz badań obrazowych, a następnie orzec, czy nastawienie kręgosłupa jest w przypadku danego chorego optymalną formą terapii.

Wśród głównych wskazań do wykonania manipulacji kręgosłupa wymienia się:

  • ból związany z uszkodzeniem bądź przepukliną krążka międzykręgowego;
  • ból wynikający z nadmiernego napięcia mięśni kręgosłupa;
  • ból związany z zapaleniem korzonków nerwowych;
  • przykurcz bądź zablokowanie stawów międzykręgowych.