× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
neurolog
Układ nerwowy

Neurologia – czym się zajmuje i komu może pomóc?

Neurologia zajmuje się leczeniem chorób układu nerwowego i jest bardzo mocno powiązana z psychiatrią. Pierwsza z tych dziedzin skupia się jednak na schorzeniach spowodowanych procesami uszkadzającymi układ nerwowy, druga zajmuje się chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.

Czym jest neurologia?

Neurologia jest dziś jedną z kluczowych dziedzin medycyny. Nic w tym dziwnego, gdyż układ nerwowy jest skomplikowanym systemem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu człowieka. To dzięki niemu jesteśmy w stanie myśleć, poruszać się i odbierać bodźce. Układ nerwowy odpowiedzialny jest za działanie wszystkich narządów wewnętrznych. Wszelkie zaburzenia w zakresie jego funkcjonowania wpływają więc negatywnie na pracę całego ciała. Lekarze specjalizujący się w neurologii zajmują się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu nerwowego i mózgu. W obrębie neurologii wykształciła się również neurochirurgia, która zajmuje się chirurgicznym leczeniem chorób układu nerwowego.

Jakie schorzenia najczęściej leczy neurolog i z jakimi objawami się do niego zgłosić?

Zakres chorób występujących w obrębie układu nerwowego jest dość szeroki. Do najczęstszych schorzeń leczonych przez neurologa należą zawroty i bóle głowy, padaczka oraz schorzenia kręgosłupa. Lekarz specjalizujący się w neurologii zajmuje się również osobami cierpiącymi na nowotwory układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona i Alzheimera oraz pacjentami po udarze mózgu. Objawy, które powinny skłonić nas do odwiedzin w gabinecie neurologicznym to między innymi omdlenia, zaburzenia przytomności, bóle głowy i innych części ciała, mrowienia i niedowład kończyn, zaburzenia równowagi, problemy z koordynacją ruchową, nawracające bóle i zawroty głowy. Nie należy również bagatelizować problemów z pamięcią, zwłaszcza u osób starszych, gdyż mogą one być oznaką choroby Alzheimera.

Na czym polega diagnostyka neurologiczna?

Pierwszym krokiem w diagnozowaniu chorób o podłożu neurologicznym jest wywiad z pacjentem przeprowadzany w trakcie pierwszej wizyty. Następnie lekarz przystępuje do prostego badania układu nerwowego. Neurolog sprawdza w trakcie badania odruchy fizjologiczne, obserwuje również sposób chodzenia pacjenta, prawidłowość mowy i czucia oraz postawę ciała. Na tej podstawie lekarz może wyciągnąć wstępne wnioski i skierować pacjenta na dalsze badania w celu dalszej diagnostyki. Do podstawowych badań neurologicznych należą: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, elektroencefalografia oraz tomografia emisyjna.