× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
bol glowy u dziecka
Chore dziecko

Ból głowy u dziecka – dolegliwość, której nie można lekceważyć

Ból głowy skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. O ile my, dorośli, zwykle potrafimy znaleźć jego przyczynę oraz sposób na poradzenie sobie z nim, o tyle w przypadku dzieci bywa to o wiele trudniejsze.

Dziecko nie zawsze powie nam, co go boli. W tym wypadku istotna jest czujność rodziców i obserwacja zachowania malca. Ból głowy u dziecka może być spowodowany szeregiem czynników, których rozpoznanie daje możliwość poprawy samopoczucia. Może się jednak okazać, że ból głowy wymaga konsultacji lekarskiej i pogłębionej diagnostyki.

Dlaczego dziecko boli głowa?

Nie można lekceważyć bólu głowy u dziecka. Jest to dla niego dolegliwość równie uciążliwa, co dla nas, dorosłych. Co więcej – mało kto zdaje sobie sprawę, że jego podłoże może być łudząco podobne do tego, z którymi stykają się osoby dorosłe.

Ból głowy u dzieci bardzo często towarzyszy katarowi – w takim przypadku najprawdopodobniej jest on związany z niedrożnością zatok. Może również towarzyszyć zapaleniu ucha środkowego.

Natomiast mało kto zdaje sobie sprawę, że dziecko może boleć głowa z przyczyn środowiskowych i wiążących się z jego codzienną aktywnością – odwodnienia, niewyspania, nadmiernego hałasu lub spędzenia zbyt dużej ilości czasu przed ekranem (komputera, telewizora, smartfona). W takiej sytuacji najlepszym działaniem rodziców będzie ograniczenie liczby bodźców, np. poprzez skrócenie czasu korzystania z komputera, czy też położenie na drzemkę.

Przyczyną bólu głowy u dzieci coraz częściej jest… migrena. Mimo, że jest ona utożsamiana z inną grupą wiekową, to zdarza się, że występuje ona również u najmłodszych. Czasem wiąże się to z obarczeniem genetycznym – jeżeli matka i ojciec mają migreny, to istnieje duże prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka.

Jeśli dziecku towarzyszy gorączka i ból głowy to bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej. Nie możemy sami podejmować się jakichkolwiek działań bez poznania przyczyny tego typu złego samopoczucia. W momencie, gdy bólom głowy i gorączce towarzyszą wymioty, może być to objaw nawet zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych bądź też zatrucia tlenkiem węgla. Z kolei, jeśli równocześnie z odczuwaniem bólu głowy, dziecko traci zdolności motoryczne, to może to świadczyć o guzie mózgu.

Częste bóle głowy u dziecka mogą mieć swoje źródło w problemach narządu wzroku lub słuchu. Lekarz pediatra po zbadaniu dziecka powinien przy podejrzeniu takich przyczyn, skierować dziecko na szczegółowe badania lekarskie, celem ustalenia jednoznacznego podłoża bólu. Nawracający ból może mieć także podłoże psychosomatyczne.

Najważniejszą zasadą, zgodnie z którą powinien postępować każdy rodzic, jest nie lekceważenie dolegliwości. Może się okazać, że przyczyna jest zupełnie błaha, jednak zdarza się, że ból głowy u dziecka wiąże się z poważną chorobą, która w przypadku tej grupy wiekowej jest bardzo często diagnozowana zbyt późno. Ból głowy i gorączka u dziecka stanowią zawsze sygnał alarmowy, który powinien być skonsultowany z lekarzem.

Ból głowy z tyłu u dziecka może wiązać się z urazem, np. uderzeniem piłką bądź upadkiem. W takiej sytuacji należy bacznie obserwować dziecko i zwrócić uwagę, czy dolegliwości się nie nasilają, bądź też czy nie pojawiają się inne niepokojące sygnały. Podobnie jak w każdej innej sytuacji, kluczową rolę odgrywa tutaj wrażliwość rodzica i jego wyczulenie na niepokojące sygnały płynące z organizmu dziecka.

Obserwując dziecko trzeba dokładnie zwrócić uwagę na sygnały płynące z jego ciała oraz z zachowania. Małe dzieci nie są w stanie dokładnie określić umiejscowienia bólu, bądź też innych czynników z nim związanych, jednak bardzo często zdarza im się dotykać bolące miejsce. To świetna wskazówka dla rodziców, dzięki której mogą oni poznać źródło złego samopoczucia malca. Należy zwrócić w takiej sytuacji uwagę, czy jest to ból z tyłu głowy u dziecka, czy też może bolą go okolice skroni. Będzie to stanowiło wskazówkę do pierwotnej diagnozy. Warto przeczytać również nasz artykuł, w którym więcej sposobów radzenia sobie z bólem głowy u dziecka.

Dzieci mogą zmagać się z bólem głowy podobnie jak dorośli. Jednak w przeciwieństwie do nas, nie są one w stanie same sobie z tym poradzić. Dlatego niezwykle ważna jest rola rodziców, których czujność może ustrzec dziecko przed poważnymi konsekwencjami nawracającego bólu oraz uwolnić od dolegliwości rzutujących na ich samopoczucie.