× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Narządy płciowe

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność jest to częściowy lub całkowity brak zdolności do wytwarzania żywych lub zdrowych gamet. Podejrzenie niepłodności pojawia się wówczas, gdy po roku regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych kobieta nie zachodzi w ciążę.

Statystyki wykazują, że około 15% par małżeńskich jest bezdzietnych z powodu niepłodności jednego z partnerów.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

– nie dochodzi do produkcji plemników

– występuje niedorozwój plemników

– ilość plemników jest zbyt mała, niewystarczająca do zapłodnienia

– plemniki są słabe i mało ruchliwe

Przyczyny zaburzeń tego typu mogą mieć podłoże natury fizycznej, na przykład wyczerpanie i przemęczenie związane ze stresem, słabe ukrwienie jąder i najądrzy. Problemy z ukrwieniem pojawiają się często po przebyciu świnki lub gruźlicy jąder i najądrzy. Inny źródłem męskiej niepłodności mogą być zaburzenia hormonalne.

Niepłodność może być także wynikiem pewnych chorób związanych z zaburzeniami produkcji hormonów. Jeśli przysadka mózgowa nie produkuje dostatecznej ilości hormonów, wówczas dochodzi do upośledzenia komórek nasiennych, które nie osiągając w pełni dojrzałości, nie mogą również spełniać swojej funkcji. Czasem oznaką tego typu zaburzeń u mężczyzn jest bardzo słaby zarost na twarzy.

Przyczyną niepłodności u mężczyzn może być również kontakt z chemikaliami oraz szkodliwy wpływ promieni radioaktywnych, które uszkadzają plemniki.

Niepłodność u mężczyzn

W tym wypadku ryzyko stanowią:

– dłuższy pobyt na dużych wysokościach górskich, w wysokich temperaturach

– kontakt z chemikaliami w miejscu pracy

– nadużywanie alkoholu oraz leków

Należy również pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach przyczyny niepłodności mają podłoże psychiczne. Zdarza się, że ktoś bardzo chce mieć dziecko, a jednocześnie ma ogromne obawy i odczuwa strach przed wyzwaniami związanymi z nową sytuacją życiową. Organizm uruchamia wtedy mechanizmy obronne, tzn. ogranicza produkcję spermy lub produkuje plemniki niezdolne do zapłodnienia.

Leczenie niepłodności u mężczyzn

Po pierwsze należy wykryć i zbadać właściwe źródło niepłodności. W tym celu wykonuje się badania hormonalne, włącznie z pobraniem próbki tkanki z jąder. Na podstawie badania rentgenowskiego sprawdza się drożność nasieniowodów.

Czy można coś zrobić samemu?

Należy unikać stresu, zdrowo się odżywiać, ograniczyć spożycie alkoholu oraz ilość przyjmowanych leków.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Wizyta u specjalisty jest wskazana wtedy, gdy para małżeńska bardzo pragnie mieć dziecko, a występuje podejrzenie niepłodności.

Jak postąpi lekarz?

Przeprowadzi wywiad z pacjentem, który może dostarczyć mu wskazówek o możliwych przyczynach niepłodności. Lekarz zapyta przede wszystkim o poważniejsze choroby występujące w rodzinie oraz o te, które przechodził sam pacjent. Niektóre pytania mogą być nieco krępujące, zwłaszcza te dotyczące życia seksualnego mężczyzny. Każde z nich może jednak ułatwić lekarzowi poznanie źródła niepłodności.

Lekarz zleci również wykonanie analizy spermy i w zależności od jej wyników przepisze środki hormonalne lub leki wpływające na ruchliwość plemników oraz pobudzające ich produkcję. Jeżeli wyniki badań spermy okażą się pozytywne, wtedy pozostaje ginekologiczne przebadanie partnerki.

Czasem zdarza się, że u obojga partnerów nie stwierdza się niczego, co świadczyłoby o niepłodności. W takim wypadku przyczyny niepłodności mogą mieć podłoże psychiczne. Specjalista powinien więc skierować swoich pacjentów do psychologa, który przeprowadzi odpowiednie testy.

Czy niepłodność jest niebezpieczna?

Absolutnie nie! Jedynym niebezpieczeństwem jest obciążenie psychiczne i stres. Tak silna chęć i jednocześnie niemożność posiadania potomstwa oraz wynikająca z tej sytuacji presja jest często przyczyną rozpadu związku dwojga ludzi.

Ważne

Często popełnianym przez partnerów błędem jest chęć osiągnięcia celu na siłę i powtarzanie sobie, że „tym razem musi się udać”. Taka presja blokuje fizyczne i psychiczne siły organizmu. Nie należy też robić drugiej osobie wyrzutów, gdyż jest to prosta droga do rozpadu związku.