× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Narządy płciowe

Niepłodność

O niepłodności można mówić wtedy, gdy pomimo regularnie podejmowanego współżycia, oczywiście bez stosowania środków antykoncepcyjnych, kobieta nie może zajść w ciążę w przeciągu mniej więcej dwóch lat. Nie da się samodzielnie ustalić, czy niemożność zajścia w ciążę przez kobietę jest wynikiem niepłodności kobiety czy mężczyzny. Konieczne są do tego specjalistyczne badania lekarskie.

Przyczyny niepłodności u kobiety

Niepłodność może dotyczyć również kobiet, które już wcześniej urodziły dziecko. Przypadek ten określa się jako niepłodność wtórną. Często zdarza się, że po zapaleniu jajowodów dochodzi do ich niedrożności. Komórka jajowa nie może przedostać się do macicy, a więc nie możliwe jest zapłodnienie.

Przyczyną niepłodności mogą być choroby, wady budowy i zaburzenia funkcjonowania jajników. W ostatnim przypadku winę najczęściej ponosi przysadka mózgowa, przez którą występują zaburzenia gospodarki hormonalnej. Efektem tego jest nieprawidłowe funkcjonowanie jajników i brak jajeczkowania. Schorzenia mogą występować również w macicy. Jako przykład można wymienić choćby mięśniaki, przewlekłe stany zapalne błony śluzowej macicy lub zmiany gruźlicze, jak również owrzodzenia szyjki macicy. Często występują również wady w budowie macicy. Utrudnia to przemieszczanie się plemników lub uniemożliwia zagnieżdżenie się jaja.

Obok czynników fizycznych znaczną rolę odgrywa także kondycja psychiczna kobiety. Zaburzenia na tym tle mogą również bardzo niekorzystnie wpływać na płodność. Niekiedy wystarczy choćby silny stres, aby uniemożliwić w danym momencie zajście w ciążę.

Niepłodność objawy

– niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnych stosunków płciowych

– wielokrotne poronienie

Niepłodność leczenie

W zależności od przyczyny, niepłodność można leczyć podając środki hormonalne lub za pomocą zabiegu operacyjnego ( w wypadku niepłodności mechanicznej). Jednak metody te nie są stosowane we wszystkich postaciach i przypadkach niepłodności. Jeżeli podłożem schorzenia są zaburzenia psychiczne, powinno się zastosować psychoterapię. Aby była ona skuteczna, udział w niej powinien wziąć również partner. Leczenie nie zawsze okazuje się skuteczne. Dlatego coraz częściej stosowana jest metoda zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro). Pozwala ona stworzyć warunki dające szansę zajścia w ciążę wielu kobietom, u których schorzenie powodujące niepłodność nie zostało wyleczone.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Kobieta powinna zgłosić się do lekarza, gdy przez długi czas nie może zajść w ciążę.

Podejrzenie niepłodności dotyczy także jej partnera, który w pierwszej kolejności powinien poddać się badaniom. Niepłodność mężczyzny można bowiem bardzo łatwo wykluczyć wykonując proste badania spermy. Badania u kobiet są o wiele bardziej nieprzyjemne i kosztowne.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz na początku przeprowadzi wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia kobiety oraz jej życia seksualnego. Po ustalenie płodności mężczyzny, wykonywane są badanie ginekologiczne. Uzupełnia się je testami laboratoryjnymi (bada się na przykład poziom poszczególnych hormonów). W razie wątpliwości przeprowadza się je w specjalistycznych klinikach. Po postawieniu dokładnej diagnozy, rozpoczyna się leczenie, polegające na podaniu leków, operacji lub sztucznym zapłodnieniu, w zależności od przyczyny niepłodności.

Czy bezpłodność jest niebezpieczna?

Niepłodność nie stanowi żadnego bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia fizycznego kobiety, chociaż lekarze zastanawiają się nad ewentualnych wpływem bezdzietności na zachorowalność na choroby nowotworowe narządów rodnych. Niebezpieczne mogą być natomiast choroby będące przyczyną niepłodności, choćby właśnie nowotworów, np. macicy. W przypadku niepłodności niebezpieczeństwo leży przede wszystkim w sferze psychicznej. U par, którym bardzo zależy na potomstwie, niepłodność może przyczynić się do poważnych zakłóceń współżycia, a nawet do rozstania się.

Ważne

Niepłodność niekiedy wynika z niedrożności jajowodów. Ich drożność można przywrócić operacyjnie, lecz wzrasta wówczas ryzyko ciąży pozamacicznej.

Niepłodność i niemożność donoszenia ciąży

Kobiety nie mogą mieć dzieci z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest niepłodność. Mówi się o niej wtedy, gdy mimo regularnych stosunków płciowych nie dochodzi do zapłodnienia. Drugim powodem jest niemożność donoszenia płodu lub urodzenia żywego dziecka. Te dwie przyczyny są często ze sobą mylone.