× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Chore dziecko

Nieprawidłowości w uzębieniu

Nieprawidłowości uzębienia należą do dużej grupy anomalii związanych z jego kształtem i czynnościami. Wyróżnia się pełne nieprawidłowości uzębienia i nieprawidłowości zgryzowe. W pierwszym przypadku poszczególne zęby lub grupy zębów nie znajdują się w prawidłowym, łukowatym położeniu w szczęce. Natomiast jeśli chodzi o nieprawidłowości zgryzowe, to górna i dolna szczęka są przesunięte względem siebie. Najczęściej dochodzi jednak do jednoczesnego występowania obu tych przypadłości.

Jakie są przyczyny nieprawidłowości uzębienia?

Nieprawidłowości uzębienia powstają najczęściej w dzieciństwie. Częste przyczyny to: ssanie palców, a także przygryzanie warg i języka. Również zbyt długi okres używania smoczka i buteleczek oraz – rzadziej – wczesna utrata zębów mlecznych prowadzą do powstania nieprawidłowości uzębienia. Na rozwój uzębienia wpływają też czynniki dziedziczne.

Nieprawidłowości mogą wystąpić już w uzębieniu mlecznym, częściej jednak pojawiają się w uzębieniu stałym. Właśnie podczas rozwoju stałych zębów dochodzi do wielu przemieszczeń i przesunięć. Na tym etapie ssanie kciuka bardzo często przeszkadza w prawidłowym rozwoju uzębienia dziecka. Także rozwój zębów mądrości może prowadzić do powstania nieprawidłowości uzębienia, dzieje się tak na skutek braku miejsca w łuku szczękowym.aparat ortodontyczny

Objawy nieprawidłowego uzębienia

– Odchylenie uzębienia od prawidłowego stanu

– Nachodzenie się zębów na siebie.

– Przerwy między zębami

– Otwarty zgryz.

Jak leczy się nieprawidłowości uzębienia?

Nieprawidłowości uzębienia są korygowane za pomocą odpowiednio dopasowanych płytek lub klamer. W dzieciństwie są to najczęściej aparaty, które można zdjąć.

W momencie kiedy rozwój zębów jest już zakończony, używa się mocno osadzonych sprzączek. Czasami zachodzi konieczność wyrwania nieprawidłowo umiejscowionego zęba. W bardziej skomplikowanych przypadkach przeprowadza się operację.

Co można zrobić samemu?

Rodzice powinni zwracać uwagę na rozwój uzębienia swoich dzieci. Nierównomierności w łuku zębowym, przerwy i nachodzenie zębów na siebie oraz problemy zgryzowe wskazują na nieprawidłowości uzębienia.aparat sprężynka

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Od razu po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości powinno się pójść z dzieckiem do dentysty.

Jak postąpi lekarz?

W przypadku małych dzieci lekarz wyjaśnia rodzicom, jak powinni odzwyczajać swojej pociechy od ssania. Dzieciom od 10 do 12 lat można przepisać i dopasować odpowiednie aparaty ortodontyczne. Jeśli występuj ą ciężkie i rzucające się w oczy nieprawidłowości uzębienia, pacjent zostaje skierowany do ortodonty.

Przebieg choroby

Często dwa zęby nachodzą na siebie lub występuje między nimi przerwa. Doprowadza to do przesunięcia się sąsiednich zębów.

Nierzadko występuje również tak zwany otwarty zgryz, którego przyczyną jest nawyk ssania. W rezultacie powstają przerwy między górnym i dolnym szeregiem zębów. Nieprawidłowości mogą nabrać trwałego charakteru, jeśli nie będą odpowiednio leczone. Podsumowując: nieprawidłowości uzębienia mogą prowadzić do ciężkich obciążeń i przedwczesnej utraty odporności uzębienia.

Jak można zapobiec wadom uzębienia?

– Mniej więcej od 3 roku życia dziecko powinno być oduczane od ssania kciuka.

– Rozwijające się zęby stałe powinny być regularnie badane przez dentystę.

– Zalecona terapia za pomocą aparatu stałego z klamrami i sprzączkami powinna być konsekwentnie stosowana.