Nieświeży oddech

Posted by: admin Category: Objawy chorobowe, wikipedia Comments: 0 Post Date: 07 Cze, 2014

Nieświeży oddech

U większości osób od czasu do czasu występuje nieprzyjemny zapach z ust, co nie musi zaraz świadczyć o zaburzeniu chorobowym. jest to bowiem zjawisko zupełnie normalne, zwłaszcza rano, po przebudzeniu. Mimo, że wieczorem zęby zostały dokładnie wyszczotkowane,zawsze zostają jeszcze w jamie ustnej resztki jedzenia, które organizm próbuje rozpuścić za pomocą enzymów znajdujących się w ślinie. Bakterie błony śluzowej jamy ustnej żywią się resztkami pożywienia, co sprzyja ich rozmnażaniu. Podczas snu z otwartymi ustami proces ten przebiega jeszcze intensywniej. Dochodzi wówczas do wysychania błony śluzowej jamy ustnej oraz zahamowania wydzielania śliny, która rozpuszcza resztki jedzenia.

Osoby, u których nieprzyjemny zapach z ust utrzymuje się lub powraca po porannym umyciu zębów, przyczyny powinny szukać przede wszystkim w niedostatecznej higienie jamy ustnej. Kamień nazębny jest bowiem świetnym siedliskiem bakterii.

Nieprzyjemny zapach z ust nie musi mieć podłoża chorobowego. Może być jednak oznaką zaburzeń pracy układu trawienia.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Niedostateczna higiena jamy ustnej

Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust nie należy zapominać o higienie jamy ustnej. Ważne jest nie tylko systematyczne mycie zębów, ale również używanie nici dentystycznych i wykałaczek.

Infekcje jamy ustnej

Infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze jamy ustnej wywołują różne dolegliwości w tym także nieprzyjemny zapach z ust. Nieprzyjemny oddech towarzyszy na przykład zapaleniu zatok przynosowych. Dzieje się tak, ponieważ ujście zatok nosowych znajduje się w nosie, a ten z kolei jest połączony z gardłem.

Używki

Nieprzyjemny zapach z ust powstaje W wyniku palenia papierosów, nadużywania kawy i herbaty oraz niektórych przypraw, np. czosnku.

Wysuszenie błon śluzowych

Osoby starsze mają często problemy z powodu wysuszenia błon śluzowych, które łatwo pękają ułatwiając wnikanie bakterii. Prowadzi to do upośledzenia procesu wydzielania śliny, czego efektem są infekcje. Skutkiem jest nieświeży oddech. Proces wydzielania śliny można pobudzić żując bezcukrową gumę lub pijąc wodę z sokiem cytrynowym. Przy wyjątkowo dokuczliwych dolegliwościach pomogą odpowiednie leki.

Inne przyczyny

Nieprzyjemny zapach z ust towarzyszy zaburzeniom przemiany materii, cukrzycy, chorobom wątroby i nerek. W tym przypadku diagnozę może postawić wyłącznie lekarz. Problemy z nieprzyjemnym oddechem mogą prowadzić do zahamowań oraz poważnych zaburzeń psychicznych.

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

– Ważna jest dbałość o higienę jamy ustnej i systematyczne wizyty u dentysty.

– Należy unikać mocnych przypraw, kawy oraz palenia papierosów.

– Jeśli nieprzyjemny zapach z ust jest przyczyną problemów natury psychicznej, wskazana jest wizyta u lekarza.

– Wizyta taka będzie konieczna, gdy wystąpi gorączka lub ból przy przełykaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Więcej w Objawy chorobowe, wikipedia
Dławiec rzekomy u dzieci

Dławiec rzekomy to choroba dróg oddechowych, w wyniku której dochodzi do obrzęku błony śluzowej gardła...

Zespół upośledzenia odporności

Około 40% białek rozpuszczonych w osoczu krwi to tzw. globuliny. Tworzą one kilka frakcji. Jedna z...

Drżenie kończyn

Drżenie jest zjawiskiem polegającym na rytmicznych naprzemiennych skurczach mięśni, lub całych ich grup, zazwyczaj o...

Zamknij