× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Jak nitkować zęby Sunstar GUM
Uroda

Nitkowanie zębów – jak robić to prawidłowo?

Szczotka i pasta do zębów oraz kubek ciepłej wody to nie są wystarczające akcesoria do zapewnienia właściwej higieny jamy ustnej. Aby w pełni dbać o zdrowie uzębienie, warto regularnie stosować nitkę dentystyczną. Zasady prawidłowego nitkowania zębów są proste do zapamiętania i łatwe w stosowaniu. Warto wiedzieć, jakie korzyści płyną z używania nici dentystycznej, i jak często należy ją stosować.

Co daje nitkowanie zębów?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko codzienne szczotkowanie zębów z użyciem właściwie dobranej pasty. Zwykle nie pozwala to na dokładne usunięcie resztek jedzenia nagromadzonych w ciągu dnia w przestrzeniach międzyzębowych. Te okolice są z reguły trudno dostępne dla włosia szczoteczki do zębów.

Ich pomijanie w trakcie regularnego mycia zębów może prowadzić do powstawania ubytków próchniczych na powierzchniach stycznych zębów. Dodatkowo, może skutkować rozwojem chorób przyzębia.

Jak nitkować zęby Sunstar GUM

Skuteczną metodą czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i utrzymania zdrowia jamy ustnej jest nitkowanie zębów. Nitka dentystyczna pozwala na usunięcie resztek pokarmu i płytki nazębnej ze szczelin między zębami oraz poniżej linii dziąseł.

Kiedy i jak często nitkować zęby?

Nitkowanie zębów powinno stać się takim samym nawykiem jak regularne szczotkowanie zębów. Czyszczenie zębów nicią dentystyczną stanowi doskonałe uzupełnienie prawidłowego mycia uzębienia. Zaleca się nitkowanie zębów co najmniej raz dziennie, po wieczornym szczotkowaniu.

Warto mieć dowolny rodzaj nici dentystycznej zawsze przy sobie (np. w podręcznej kosmetyczce), gdyż jej użycie pozwala usunąć resztki jedzenia po posiłku. Poprawia to komfort, gdy fragmenty pokarmu (np. włókna mięsa) utkną w wąskiej szczelinie pomiędzy zębami. Pozostawienie zakleszczonego w ten sposób jedzenia wywołuje dyskomfort i wymusza ciągłe, krępujące dotykanie tej okolicy językiem. W takiej sytuacji, pomimo braku możliwości umycia zębów szczoteczką, zastosowanie nici dentystycznej z fluorem czy bez, woskowanej lub niewoskowanej jest bardzo wskazane.

Więcej na temat zdrowia jamy ustnej przeczytasz na https://www.sunstargum.com/pl/

Jak używać nici dentystycznej?

Prawidłowe nitkowanie zębów rozpoczyna nawinięcie oderwanego lub odciętego fragmentu nici dentystycznej (ok. 40 cm) pomiędzy palcami środkowymi obu dłoni. Należy pozostawić ok. 10 cm odcinek nici pomiędzy nimi. Ten właśnie fragment posłuży do czyszczenia jednej przestrzeni międzyzębowej. Następnie, przy wsparciu kciukami lub palcami wskazującymi obu dłoni, trzeba ruchem zygzakowatym przesunąć nitkę po powierzchniach stycznych zębów w górę i w dół.

Do kolejnej szczeliny między zębami używa się nowego odcinka nitki. W tym celu odwija się kolejny fragment czystej nici z jednego palca, a nawija zużyty odcinek na drugi palec. Aby nie uszkodzić dziąseł, należy nitkować zęby, wykonując delikatne ruchy.

Osobom, dla których nitkowanie jest zbyt trudne lub czasochłonne, zaleca się stosowanie gumowych szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych (np. GUM Soft-Picks), które usuwają resztki jedzenia oraz płytkę bakteryjną spomiędzy zębów co najmniej tak skutecznie jak nić, a są dużo łatwiejsze i przyjemniejsze w użyciu.

W celu zapewnienia pełnej higieny jamy ustnej warto dodatkowo używać płynu do płukania jamy ustnej.