× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
stomatologia
Jama ustna

Nowoczesna technologia wykorzystywana w stomatologii

Współczesna medycyna stanowi prężnie rozwijającą się dziedzinę, w której stale poszukuje się jak najlepszych rozwiązań. Wiedza z zakresu Inżynierii Biomedycznej, pozwala na wykorzystywanie najnowocześniejszej technologii, do usprawniania diagnostyki i metod leczniczych, także w dziedzinie stomatologii. W praktyce, pozwala to na uzyskanie lepszych wyników, co stanowi korzyść zarówno dla pacjenta, jak i specjalisty. Obecnie, wiele stosowanych w klinikach stomatologicznych zabiegów, wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania ze świata techniki. Przedstawione w artykule przykłady, stanowią jedynie wstęp do tematyki, jaką są współcześnie stosowane zabiegi stomatologiczne.

Deprogramacja, inaczej T-Scan

Ta enigmatyczna nazwa nie bez powodu nasuwa skojarzenia związane z komputerami. T-Scan to komputerowa, nieinwazyjna metoda, która pozwala na uzyskanie wiarygodnego obrazu sił działających w szczęce podczas gryzienia i żucia. Dzięki tej metodzie możliwe jest określenie symetrii nacisku, a także wskazanie punktów (najczęściej zębów), na które wywierane jest zbyt duże obciążenie.

Metoda ta wykorzystuje płytkę sensorową, którą pacjent zagryza podczas pomiarów. Równocześnie rejestrowany jest film, na którym widać pracę zębów. Wszystkie dane przenoszone są do komputera, a po ich przeanalizowaniu, możliwe jest znalezienie przyczyn ewentualnych nieprawidłowości i zaplanowanie właściwego leczenia.

Endodoncja mikroskopowa

Endodoncja mikroskopowa, to nic innego, jak leczenie kanałowe z wykorzystaniem najnowocześniejszych mikroskopów, które umożliwiają natychmiastowe przeniesieniu obrazu z obszaru leczonego na monitor. Nagrania mogą być też archiwizowane. Zastosowanie mikroskopów umożliwia między innymi bezbłędne zlokalizowanie wszystkich kanałów, nawet tych o nietypowych ujściach. Sprawne działanie nawet przy najbardziej zakrzywionych kanałach, których obecność jest częstym powodem powikłań po tradycyjnym leczeniu kanałowym.

Wykorzystanie elektromiografu w leczeniu zaburzeń czynnościowych narządu żucia

Zaburzenia czynnościowe narządu żucia objawiać mogą się bólami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, ale także wieloma innymi dolegliwościami, takimi jak np. ból głowy, czy ból karku. Leczenie przede wszystkim polega na edukacji i uświadamianiu pacjentów o złych nawykach, ale także na zastosowaniu szyn zgryzowych, fizjoterapii i przywróceniu prawidłowych stosunków zwarciowych. We współczesnych celach diagnostycznych, wykorzystuje się nowoczesne elektromiografy – urządzenia służące do oceny pobudliwości mięśni. W praktyce zastosowanie elektromiografu pozwala na rzetelną ocenę siły, z jaką pacjent zaciska zęby, a przy tym, dostępna w urządzeniu opcja TENS, w niektórych przypadkach pozwala na złagodzenie dolegliwości bólowych.

Klinika Neo Dentica https://www.neodentica.pl/ wykorzystuje nowoczesne technologie w zabiegach stomatologicznych.