× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
sprawność na długie lata
Informacje

O tym musisz pamiętać jeśli chcesz się cieszyć sprawnością długie lata

Z wiekiem spada zdolność do pracy fizycznej, maleje wydolność umysłowa i obniża się potencja. Wiele osób może jednak pozwolić sobie na efektywną pracę zawodową, uprawianie sportów czy czerpanie radości z życia seksualnego do późnej starości. Kluczem do zachowania sprawności przez długie lata jest wypracowanie odpowiednich nawyków, które przyczynią się do utrzymania organizmu w doskonałym stanie.

Regularne uprawianie aktywności fizycznej

Wraz z nadejściem procesu starzenia, organizm zaczyna coraz gorzej funkcjonować. Niekorzystne zmiany mogą pojawić się już w wieku średnim, kiedy to występują pierwsze problemy ze stawami, dolegliwości otępienne czy choroby zwyrodnieniowe. Najlepszym sposobem na ich prewencję jest regularne uprawianie aktywności fizycznej, która według aktualnych zaleceń zdrowotnych powinna obejmować przynajmniej jeden wysiłek wytrzymałościowy i dwa treningi siłowe w ciągu tygodnia. W wieku młodszym warto uprawiać bieganie, pływanie, kolarstwo czy biegi narciarskie, a w starszym przede wszystkim marsz. Stosując ćwiczenia siłowe, należy odpowiednio dobrać obciążenie do poziomu sprawności fizycznej. Warto pamiętać również o rozciąganiu, a w przypadku osób starszych – o ćwiczeniach równowagi, które zapobiegają upadkom.

ćwiczenia z gumą

Trzymanie zdrowej diety

W utrzymywaniu sprawności fizycznej i umysłowej przez długie lata kluczową rolę odgrywa dieta. Przestrzeganie piramidy prawidłowego odżywiania rekomendowane jest niezależnie od wieku, podobnie jak sięganie po różne prozdrowotne programy żywienia – np. dietę śródziemnomorską. Każdego dnia warto spożywać warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy czy nasiona, a z produktów odzwierzęcych dobrej jakości jaja, ryby i mięso. W młodszym wieku, dobowe spożycie białka powinno wynosić około 0,8 g na kg masy ciała. U osób starszych zalecenia te wymagają pewnej modyfikacji – od 1 do 1,5 g biała na kg masy ciała, a w przypadku rekonwalescencji nawet powyżej tej wartości. W diecie należy natomiast unikać żywności wysokoprzetworzonej, w tym produktów zawierających rafinowany cukier, tłuszcze utwardzone oraz sztuczne dodatki. Pomocna w utrzymywaniu witalności na długie lata jest także suplementacja, np. witaminą D3.

Unikanie stresu i pamiętanie o wypoczynku

Z wiekiem organizm coraz gorzej znosi stres, przez co konieczne jest dbanie o unikanie sytuacji negatywnie wpływających na samopoczucie psychofizyczne. Nie da się całkowicie wyeliminować ich źródeł, jednak warto pamiętać o rozładowywaniu negatywnych emocji oraz utrzymywaniu pogodnego nastawienia w każdej sytuacji. Kluczowa dla dobrostanu organizmu jest regeneracja, którą zapewnić może odpowiednia ilość wypoczynku oraz snu. Starsze osoby często śpią krócej lub wcześniej się budzą, co może mieć związek z różnymi schorzeniami. Biorąc pod uwagę statystyki, potrzeba snu maleje jedynie od wieku niemowlęcego do okresu dojrzewania. W dorosłości spoczynek powinien trwać 7-9 godzin, które zaleca się jako czas optymalny na regenerację organizmu.

zdrowa dieta

Dbanie o sprawność seksualną

Z upływem lat w organizmie zachodzą różne zmiany związane ze sferą seksualną. Współżycia nie trzeba jednak ograniczać w starszym wieku, o ile pozwala na to wydolność fizyczna. Z uprawianiem seksu nie wiążą się żadne zagrożenia, pomijając ryzyko zarażenia chorobami przekazywanymi drogą płciową. Statystycznie w późniejszym wieku częstotliwość kontaktów seksualnych spada, co podyktowane jest różnymi czynnikami – niewłaściwą dietą, unikaniem aktywności ruchowej czy barierami psychicznymi. Utrzymywanie relacji erotycznych uznaje się jednak za wyjątkowo korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego, dlatego nie warto z nich rezygnować. Pomocne w rozwiązywaniu problemów z potencją są różne preparaty, opracowywane specjalnie z myślą o usprawnieniu wydolności seksualnej. Należy do nich np. żel Erogen X, który posiada całkowicie naturalny skład. Szczegółowy opis produktu przeczytać można na stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/erogen-x/. Stosowanie żelu Erogen X poleca się mężczyznom w każdym wieku, niezależnie od rodzaju problemu seksualnego.