× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Narządy płciowe

Obniżenie i wypadanie macicy

Macica położona jest pośrodku, wewnątrzotrzewnowo w miednicy małej. W tym prawidłowym położeniu utrzymuje ją tak zwany aparat wieszadłowy, składający się z różnego rodzaju więzadeł oraz aparat podporowy, który stanowią mięśnie dna miednicy małej, czyli przepona moczowo – płciowa i miednicza. Aparaty te m.in. przeciwdziałają naciskowi narządów wewnętrznych. W wypadku, gdy z jakiś przyczyn dojdzie do uszkodzenia tych aparatów, macica zostaje wysunięta do pochwy. Jest to najczęstsze przemieszczenie się macicy.

W skrajnych przypadkach narząd ten może obniżyć się tak bardzo, że zostaje wysunięty na zewnątrz przez pochwę. W wyniku obniżenia macicy zazwyczaj zostaje też uszkodzony pęcherz i odbytnica. Kobiety cierpiące na obniżenie macicy odczuwają często parcie na mocz połączone z niekontrolowanym oddawaniem moczu raz zaburzeniami oddawania stolca. Nierzadko zaburzeniu temu towarzyszą tez bóle krzyża. W przypadku, gdy szyjka macicy wystaje poza pochwę, mówi się o wypadnięciu macicy.

Objawy obniżenia i wypadnięcia macicy

– uczucie ucisku w podbrzuszu

– bóle krzyża

– częste parcie na mocz

– nietrzymanie moczu

– stany zapalne pęcherza i szyjki macicy

– zaparcie przedłużające się krwawienia miesięczne

Przyczyny obniżenia macicy

Przemieszczanie się narządów wewnętrznych może nastąpić na przykład na skutek osłabienia podtrzymujących je mięśni lub więzadeł, przeciwdziałających sile ciążenia. Macica, z powodu swego umiejscowienia, jest narządem bardzo nisko położonym w miednicy, jest wyjątkowo narażona na skutki działania siły ciężkości. Zarówno zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, jak i osłabienie oraz uszkodzenia przepony miednicy mogą być przyczyną obniżenia się macicy. Dlatego też wszystkie czynniki, wpływające na podwyższenie ciśnienia w jamie brzusznej, mogą pośrednio przyczynić się do obniżenia a nawet do wypadnięcia macicy. Częstymi przyczynami obniżenia macicy są również: ciężka praca fizyczna, nadwaga, szybko następujące po sobie ciąże, a także porody z powikłaniami. Schorzenie to występuje również często u kobiet po okresie menopauzy, kiedy tkanki podtrzymujące macicę stają się zazwyczaj cienkie i słabe.

Leczenie obniżenia macicy

To, jaką metodę leczenie zastosuje lekarz, zależy między innymi od wieku kobiety i stopnia nasilenia tej patologii

W łagodnych przypadkach skuteczna może okazać się odpowiednia gimnastyka lecznicza. Niekiedy wystarcza także noszenie przez kobietę specjalnych krążków, które zakłada się w pochwie dla podtrzymania macicy. Jeśli jednak obniżenie jest znaczne, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Niekiedy podejmuje się np. leczenie rekonstrukcyjne polegające na skróceniu oraz wzmocnieniu więzadeł podtrzymujących macicę.

Co można zrobić samemu?

Częstą przyczyną obniżenia macicy jest nadwaga. Przy odrobinie dobrej woli można więc starać się z nią walczyć. Poza tym dobrą profilaktyką jest uprawianie sportu i ćwiczenie przepony.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zastosowanie odpowiedniego leczenia często pomaga uniknąć operacji. Ponieważ niewielkie obniżenie macicy nie powoduje raczej dolegliwości, wykrywa się je nieraz dopiero podczas profilaktycznych badań ginekologicznych.

Jak postąpi lekarz?

W łagodnym stadium lekarz najpierw zaleci gimnastykę leczniczą. Dopiero, gdy ćwiczenia nie przyniosą efektów, może skierować chorą na leczenie chirurgiczne.

Przebieg obniżenia macicy

Dolegliwości, takie jak częste oddawanie moczu oraz bóle krzyża mogą być spowodowane również innymi przyczynami, które przed operacją należy wykluczyć. Wyniki stosowania gimnastyki, jak i leczenia operacyjnego są zazwyczaj dobre.

Ważne

Dzięki specjalnym ćwiczeniom gimnastycznym tkanka łączna zostaje napięta i wzmacniają się mięśnie przepony miednicy – w ten sposób można zapobiegać niebezpieczeństwu obniżenia się i wypadania macicy.

Jedna odpowiedź na temat “Obniżenie i wypadanie macicy

  1. Od pewnego czasu widzę że ściany pochwy są obniżone,ale teraz nawet szyjka macicy jest widoczna,mówiłam o tym lekarzowi,ktory wykonał badanie i stwierdził że nic takiego nie widzi.moje pytanie : dlaczego widzę problem,do tego bole krzyża.Jeszcze uczucie nacisku zwłaszcza wieczorami,a na badaniu nie widać nic?Kolejny ginekolog też bagatelizuje sprawę, proszę mi podpowiedzieć co robić,dokąd się udać?Nie mam siły już czekać aż wszystko wypadnie.

Dyskusja jest zamknięta.