× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Układ oddechowy

Obrzęk płuc – zapalenie oskrzeli

Tchawica i odgałęziające się od niej skrzela wyścielone są błoną śluzową. Z różnych przyczyn może dojść w niej do powstania stanu zapalnego. Błona śluzowa jest wówczas obrzęknięta, wydziela więcej śluzu niż zwykle i utrudnia prawidłowe oddychanie. W niektórych przypadkach pojawia się tzw. świszczący oddech, wynikający ze skurczów oskrzeli, wyraźnie świadczący o trudnościach w oddychaniu. Oprócz trudności w oddychaniu pojawia się kaszel, chory odkrztusza również wydzielinę. Takie schorzenie określa się mianem ostrego zapalenia oskrzeli. Może rozwijać się jako objaw towarzyszący innym chorobom bądź jako samodzielna choroba.

Stany zapalne oskrzeli występują zwykle w połączeniu z zapaleniem tchawicy, które charakteryzuje się głównie suchym kaszlem, podczas gdy ostremu zapaleniu oskrzeli towarzyszy odkrztuszanie.

Zapalenie oskrzeli przyczyny

Większość przypadków ostrego zapalenia oskrzeli powstaje na skutek zakażenia wirusami, bakteriami, rzadziej riketsjami i mykoplazmą. Może ono jednak być wywołane przez różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Ostre zapalenie oskrzeli może pojawić się również jako objaw towarzyszący innej chorobie np. infekcyjnej, która osłabia siły obronne organizmu. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku grypy, odry, krztuśca i tyfusu. Ryzyko wystąpienia zapalenia oskrzeli wzrasta także w przypadku nadmiernego wychłodzenia organizmu i działania wilgoci. Formy przewlekłe zapalenia oskrzeli mogą przejść w formy ostre – często ma to miejsce u palaczy papierosów. Czasami za ostre zapalenie oskrzeli odpowiedzialne są choroby serca. Ostre zapalenie oskrzeli, wywołane przez bakterie (barwa odkrztuszanej wydzieliny ma typowy żółtozielony kolor) jest często następstwem zakażenia wirusowego które osłabiło oskrzela.

Zapalenie oskrzeli objawy

– Katar, złe samopoczucie, drapanie w gardle

– Ból za mostkiem

– Początkowo głęboki, suchy kaszel

– Po kilku godzinach lub dniach odkrztuszanie śluzowatej, przeźroczystej wydzieliny

– Później pojawia się wydzielina śluzowato-ropna

– W ciężkich przypadkach gorączka do 40°C.

Zapalenie oskrzeli leczenie

W lżejszych przypadkach nie jest konieczne żadne szczególne leczenie. Choroba ustępuje po kilku dniach. Jeśli wystąpi gorączka, zaleca się pozostanie w domu, leki przeciwgorączkowe oraz wykrztuśne. Ważne jest odkrztuszanie wydzieliny. Gdy kaszel staje się zbyt uporczywy lub jest suchy (bez odkrztuszania), lekarz przepisuje środki hamujące odruch kaszlu. W leczeniu ostrego zapalenia oskrzeli szczególnie pomocne są inhalacje- para wodna rozrzedza gęsty śluz i umożliwia odkrztuszanie. Ropne zapalenie oskrzeli leczy się antybiotykami.

Czy można coś zrobić samemu?

Przy ostrym zapaleniu oskrzeli należy się oszczędzać. Najlepiej kilka dni przeleżeć w łóżku. Poza tym ważne jest, by dużo pić. Dobrym pomysłem jest zaparzenie herbatki ziołowej. Przy ostrym zapaleniu oskrzeli stosuje się szczególnie: rozrzedzający flegmę podbiał, oraz zioła o działaniu antybakteryjnym i łagodzące stany zapalne, takie jak hizop, rumianek, babka lancetowata, tymianek, szałwia lub mięta.

Kiedy należy się zgłosić do lekarza?

Silny ból za mostkiem i głęboki kaszel powinny skłonić do wizyty u lekarza. Najpóźniej należy to uczynić po stwierdzeniu przezroczystej i płynnej a potem ropno-pienistej wydzieliny.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz rozpoznaje zapalenie oskrzeli opukując i osłuchując klatkę piersiową. Jeśli nie uda mu się w ten sposób wykluczyć innych chorób płuc i oskrzeli, zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. W niektórych przypadkach przepisze antybiotyki.

Przebieg zapalenia oskrzeli

Zapalenie obejmuje najczęściej większe oskrzela, w których może się szybciej rozprzestrzeniać . na skutek zapalenia śluzówka traci zdolność odprowadzania na zewnątrz śluzu, który zalega w oskrzelach. Z czasem gromadzą się tam białe krwinki, które pochłaniają bakterie, obumierają i wchodzą w skład tworzącej się ropy.

Czy zapalenie oskrzeli jest niebezpieczne?

Z reguły ustępuje bez żadnych negatywnych następstw. W pojedynczych przypadkach może jednak dojść do trwałego rozszerzenia oskrzeli lub pęcherzyków płucnych co upośledza czynności oddechowe. Ostre zapalenie oskrzeli może przejść w zapalenie przewlekłe, którego następstwem mogą być choroby płuc i serca.