× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Układ oddechowy

Odma opłucna

W zdrowym organizmie pomiędzy płucami a opłucną żebrową panuje podciśnienie, co sprawia, że płuca mogą swobodnie napełniać się powietrzem i rozszerzać się. Jeśli w przestrzeń tę dostanie się powietrze, wówczas płaty płuc zapadają się. Pojawiają się trudności z oddychaniem, duszność oraz ból w piersiach. Odma należy do dosyć rzadko spotykanych dolegliwości. Dotyka głównie osoby przechodzące zapalenie płuc, choć występuje również wśród młodych, zupełnie zdrowych ludzi, zwłaszcza mężczyzn.

Odma opłucna przyczyny

Istnieją rozmaite źródła tej choroby. Na przykład w wyniku stanu zapalnego może w niektórych miejscach dojść do osłabienia ścian płuc. Później w razie dużego wysiłku może tam powstać niewielki ubytek, przez który do jamy opłucnej będzie wydostawać się powietrze. Inną przyczyną odmy płucnej jest rozedma płuc (emphysema), która powoduje pękanie pęcherzyków płucnych. I trzecią wreszcie przyczyną choroby może być uraz, np. złamanie żebra, pozostawiający ubytek w jamie płucnej.

Odma opłucna objawy

– Kłucie w boku

– Ból w piersiach

– Duszności

– Uczucie ucisku w okolicy jamy opłucnej

Odma opłucna leczenie

Jeśli do jamy opłucnej dostała się tylko niewielka ilość powietrza, to zazwyczaj leczenie nie jest konieczne. Natomiast duża ilość powietrza musi zostać usunięta z jamy opłucnej, aby zapadnięte płuco mogło się rozprężyć i prawidłowo funkcjonować. Powietrze odciąga się stosując tzw. drenaż. W tym celu lekarz w miejscowym znieczuleniu wprowadza do klatki piersiowej plastikową kaniulę. Na jej końcu umieszcza się specjalną pompkę, która odsysa powietrze z jamy opłucnej. Proces gojenia płuc trwa kilka dni, dlatego pacjent pozostaje w szpitalu pod obserwacją i opieką lekarską.

Czy można coś zrobić samemu?

Sam pacjent nie może sobie pomóc. Konieczna jest pomoc lekarska.

Kiedy należy się udać do lekarza?

Gdy pojawi się ból w piersiach oraz trudności z oddychaniem.

Jak postąpi lekarz?

Najpierw stetoskopem osłucha płuca i na podstawie szmerów powstających w trakcie oddychania stwierdzi, czy do jamy opłucnej dostało się powietrze. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się zdjęcie rentgenowskie płuc. Na nim można zobaczyć, jak duża ilość powietrza wniknęła do jamy opłucnej oraz w jakim stopniu doszło do zapadnięcia płuca.

Przebieg odmy opłucnej

Nagle pojawia się ból w klatce piersiowej oraz dolegliwości w trakcie oddychania. Do tego dochodzi duszność i kaszel. Od czasu do czasu występuje ostre kłucie w boku. Symptomy te pojawiają się zazwyczaj nagle i ustępują po rozpoczęciu leczenia. Niestety zdarza się, nawet kilka razy z rzędu dochodzi do nawrotów choroby.

Czy odma płucna jest chorobą niebezpieczną?

W większości przypadków po wyleczeniu choroby, która wywołała odmę opłucną, ustępuje również i ona, nie pozostawiając żadnych trwałych następstw.

Jak można zapobiec odmie płucnej?

Chorobie tej nie można zapobiegać. Można jedynie zmniejszyć ryzyko zachorowania troszcząc się o dobrą kondycję fizyczną oraz systematycznie wykonując specjalne ćwiczenia oddechowe.