Modna odzież medyczna zagościła już na stałe w szpitalach, przychodniach, ośrodkach zdrowia i innych miejscach gdzie świadczone są usługi medyczne. Czasy jednobarwnej odzieży szytej wedle jednego wzoru minęły bezpowrotnie.
Aktualnie stawia się na wygodę, estetykę jak również i ciekawą kolorystykę. Panie mają do dyspozycji, tuniki, żakiety, spódniczki spodnie oraz wiele więcej. Natomiast panowie mogą zakupić bluzy, spodnie fartuchy i polary. Wszystko ładnie dopasowane, modne z dodatkowymi kolorowymi wstawkami.
Odzież medyczna dla pań i panów
Bardzo często zdarza się, że określony ośrodek zamawia odzież medyczną w określonym kroju i kolorystyce dla pań i panów. W takim wypadku personel medyczny zgłasza jedynie swoje wymiary, aby można było dopasować ciuchy indywidualnie do danej osoby. Co więcej zakłady pracy różnicują kolorystykę odzieży medycznej pod kontem wykonywanych zadań. Pielęgniarka, recepcjonistka czy też lekarz lub salowa. Każda z tych osób może mieć inny kolor uniformu medycznego jak również i zróżnicowany krój odzieży. Takie rozwiązanie ułatwia pacjentowi odnalezienie się pośród personelu medycznego.
Z jakiego materiału powinna być wykonana odzież medyczna
Odzież medyczna zazwyczaj wykonywana jest z bawełny lub mieszanki bawełny 50% i poliestru 50% taka kombinacja umożliwia zachowanie większej higieny odzieży dzięki podwyższonej temperaturze prania. Elanobawełna umożliwia pranie odzieży nawet w temperaturze 85°C. Dodatkowo poliester zwiększa wytrzymałość tkaniny oraz dłużej zachowuje kolor. Co ciekawe nie jest atakowany przez mole oraz grzyby oraz nie podrażnia skóry. Zastosowanie poliestru w produkcji odzieży sprawia, że ciuchy mniej się mną oraz szybciej wysychają po praniu. Wadą tego tworzywa jest brak przewiewności z tego względu miesza się je z bawełną, która wyróżnia się dużą przepuszczalnością powietrza.
Do produkcji odzieży medycznej stosuje się także elastan. Zazwyczaj jest go zaledwie kilka procent jednak to wystarczy, aby ciuchy stały się bardziej elastyczne a po rozciągnięciu szybko powracały do pierwotnego kształtu. Niewątpliwą zaletą elastanu jest również odporność na pot oraz brak tendencji do elektryzowania się.