× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
laserowa korekcja wzroku
choroby oczu

Okulary, soczewki a może laser?

Okulary, soczewki kontaktowe i laserowa korekcja wzroku to rozwiązania dla osób, które zmagają się z wadami wzroku. Choć każda z tych metod koryguje nieprawidłowe widzenie, to każda ma swoje wady i zalety. Okulary dodają uroku, są modnym dodatkiem, ale przeszkadzają w uprawianiu sportu. Soczewki kontaktowe są wygodne i nie przeszkadzają w aktywności, ale mogą podrażniać oczy… Jakim rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku? Co wybrać? Okulary, soczewki, czy laser?

Klasyczne okulary

Okulary to najpowszechniejszy sposób korekcji nieostrego widzenia, który znamy już od XIII wieku! Są łatwe w użytkowaniu i powszechnie dostępne. Ponadto nowoczesne oprawki mogą być częścią biżuterii dla kobiet i modnym dodatkiem dla mężczyzn. Okulary mogą dodawać uroku, urody, nie raz seksapilu… Ale w niektórych sytuacjach po prostu przeszkadzają.

Mogą być niewygodne, kiedy położymy się na boku, kiedy oglądamy telewizję i czytamy. Uniemożliwiają nam uprawianie sportu, trudno w nich pływać, spadają z nosa podczas tańca i parują przy zmianie temperatury. Geometria niektórych soczewek może też sprawiać, że pewne pole widzenia będzie rozmazane, a ponadto soczewki o dużej mocy są zwykle ciężkie, grube i przez to mało atrakcyjne.

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe są małe i praktycznie niewidoczne. Mogą być dobrą alternatywą dla okularów. Nie parują, widzenie boczne jest ostre, gdyż nie przeszkadza tu oprawka, jak przy większości okularów. Nowoczesne soczewki pozwalają korygować prawie każdą wadę wzroku. Mogą ich używać zarówno osoby mające krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność, ale… tak naprawdę soczewki tylko w niewielkim stopniu powiększają lub zmniejszają obraz.

Co więcej, nie wszystkie soczewki dobrze przepuszczają powietrze, więc długie ich noszenie może utrudnić dopływ tlenu do oka. Nie każde oko je toleruje, a niektórzy użytkownicy mają problem z przenoszeniem wzroku z obiektu dalszego na bliższy. Poza tym założenie soczewki wymaga wprawy, a one same bardzo starannej pielęgnacji. Trzeba o nie dbać o wiele bardziej niż o okulary, gdyż nieprawidłowa pielęgnacja może się zakończyć infekcją oka.

Laserowa korekcja wzroku

Ani okulary, ani szkła kontaktowe nie są idealne, a co więcej takie narzędzia zapobiegają pogłębianiu się wady wzroku, ale niestety jej nie leczą. Oznacza to, że zarówno okulary, jak i soczewki mogą z nami zostać na zawsze. Laserowa korekcja wzroku jest natomiast rozwiązaniem trwałym!

Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna i bardzo popularna metoda leczenia wad wzroku. Zwykle wystarczy jeden zabieg, aby całkowicie usunąć wadę i odzyskać pełną ostrość widzenia! Dzięki zabiegowi pożegnasz się z okularami i soczewkami raz na zawsze…

Laserowa korekcja wzroku to metoda dla osób z niemal każdą wadą wzroku. W Centrum Okulistyki Blikpol możesz wykonać laserową korekcję w przypadku astygmatyzmu do ok. 6 dioptrii, krótkowzroczności do ok. -13 dioptrii i nadwzroczności do około +6 dioptrii. Specjaliści podkreślają jednak, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego zdarzają się wyjątki! Niekiedy laserowe leczenie możliwe jest również przy większych wadach. O tym jednak zawsze decyduje specjalista po przeprowadzeniu dokładnych badań.

Jak wygląda zabieg?

Choć laser plus oko – brzmi groźnie i wielu z nas, na samą myśl dostaje gęsiej skórki! Mimo to cały zabieg jest całkowicie bezbolesny, bezpieczny i szybki. Operacja wymaga jedynie znieczulenia miejscowego, a pobyt w sali zabiegowej trwa kilkanaście minut.

Laserowa korekcja wzroku polega na poprawie kształtu rogówki. Sterowany komputerowo laser wytwarza zimną pulsacyjną wiązkę promieniowania UV, usunięta zostaje cieniutka warstwa rogówki, aby wpadające przez źrenicę promienie światła skupiały się bezpośrednio na siatkówce. W ten sposób pacjent odzyskuje prawidłową ostrość widzenia. Choć operacja wydaje się skomplikowana, to powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Zabiegi w Centrum Okulistyki Blikpol wykonywane są przez doświadczonych lekarzy, a ryzyko powikłań jest znikome.

Laserowa korekcja wzroku to nie tylko wygoda!

Po laserowej korekcji wzroku okulary i soczewki stają się zbędne, ale to nie tylko kwestia wygody, ale również zdrowia! Kiedy występuje znaczna różnica między jednym a drugim okiem, okulary często się po prostu nie sprawdzają. Poza tym nie wszystkie wady można skorygować szkłem! Astygmatyzm dotyka niemal 90% ludzi, ale ciężko jest skorygować tę wadę okularami. Za laserem przemawiają też koszty! Zabieg jest jednorazową inwestycją, podczas gdy na okulary i soczewki przez całe życie wydajemy fortunę! Laserowa korekcja wzroku to jednorazowa inwestycja w mały zabieg, który przynosi duży efekt!

Artykuł powstał we współpracy z https://blikpol.pl