× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
okulistyka
choroby oczu

Okulistyka – czy warto chodzić do okulisty?

Konieczność wykonywania badań profilaktycznych w Polsce od wielu lat jest kwestią sporną. Dlaczego? Ponieważ ludzie tego nie robią, choć powinni. Człowiek czasami przez bardzo długi czas nie widzi u siebie żadnych problemów zdrowotnych – a jak już wystąpią to są bardzo poważne. Dlatego właśnie powinno się badać regularnie i w ten sposób móc zapobiec niektórym problemom w ich początkowym stadium. To samo dotyczy schorzeń powiązanych ze wzrokiem – a tym wszystkim zajmuje się okulistyka. 

Okulistyka jest jedną z wielu dziedzin medycyny i tutaj lekarz skupia się konkretnie na oczach – ich budowie i wszelkich problemach, które mogą się pojawić. Zmysł wzroku jest jednym z najważniejszych, jakie posiadamy i trzeba o niego dbać w szczególności – tracąc go, tracimy bardzo wiele możliwości i szans. Im gorzej widzimy, tym więcej pomocy będziemy potrzebować z zewnątrz – a przecież nikt nie chce być przez cały czas skazany na pomoc drugiego człowieka. Musimy dążyć do samodzielności i starać się ją zachować jak najdłużej. 

Kiedy zgłosić się do okulisty? 

Do okulisty powinniśmy zapisać się za każdym razem, gdy z naszymi oczami dzieje się coś niedobrego. Może być to ból, niedowidzenie, rozmazywanie się obrazu. Jeżeli męczy nas nawracające zapalenie spojówek lub po prostu pogarsza nam się wzrok – koniecznie wybierzmy się na kontrolę. Nie ignorujmy tego, że coraz trudniej nam się czyta lub nie rozpoznajemy twarzy znajomych nam osób na ulicy – można temu zaradzić, ale trzeba dać sobie szansę. 

Okulistyka powinna zainteresować także osoby starsze – tym bardziej, jeżeli od dłuższego czasu mają już problemy z oczami. Po osiągnięciu pewnego wieku wzrasta ryzyko wystąpienia jaskry, zaćmy i innych poważnych schorzeń – które w dalszym ciągu można jednak leczyć i tym samym poprawić jakość życia osoby chorej. Rodzice powinni regularnie chodzić do okulisty ze swoimi dziećmi, bo można w ten sposób wyłapać rozwijającą się wadę i spowolnić jej rozwój – albo nawet całkowicie się jej pozbyć.  

Czy optyk i okulista to ta sama osoba? 

Te dwa terminy są bardzo często mylone, ale nie – optyka i okulistyka to coś zupełnie innego. Drugi z tych specjalistów został już szerzej omówiony, a pierwszy zajmuje się wykonywaniem okularów dla pacjentów. Muszą więc oni najpierw wybrać się do okulisty, który wystawi im receptę na konkretny rodzaj szkieł – a optyk wypyta daną osobę o jej styl życia i na tej podstawie stworzy gotowe okulary. Jego zadaniem jest zarówno zadowolenie klienta pod względem wyglądu okularów – jak i upewnienie się, że dany sprzęt faktycznie umożliwia mu jak najlepsze widzenie. 

W Warszawie świetni specjaliści pracują w Centrum Medycznym MML. Pomogą w każdym problemie zdrowotnym.