× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
przepuklina kręgosłupa
Metody leczenia

Operacja przepukliny kręgosłupa – co musisz wiedzieć?

Przepuklina kręgosłupa potocznie nazywana “wypadnięciem dysku”, to schorzenie polegające na wysunięciu się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową, co powoduje ucisk na rdzeń lub nerwy. Zmiany chorobowe mogą wystąpić na całej długości kręgosłupa.

W 20% przypadków występuje na odcinku szyjnym i objawia się przeważnie jako rwa kulszowa. Większość przypadków przepukliny kręgosłupa – około 70% – występuje w odcinku lędźwiowym. Jest to najbardziej obciążona część kręgosłupa. Najrzadziej przepuklina występuje w odcinku piersiowym.

Żeby kręgosłup spełniał swoje funkcje, krążek międzykręgowy musi być dokładnie umiejscowiony między kręgami i odpowiednio nawodniony. Każda zmiana położenia krążka powoduje ucisk na rdzeń lub nerwy.

Przyczyny przepukliny kręgosłupa

Najczęstszą przyczyną przepukliny kręgosłupa jest nadmierne jego obciążenie, którego źródłem może być: ciężka praca fizyczna, wyczynowe uprawianie sportu lub brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. Często przepuklina powstaje na skutek urazu po wypadku komunikacyjnym, podczas dźwigania nadmiernych ciężarów, a nawet w trakcie nieprawidłowego wykonywania codziennych czynności obciążających kręgosłup.

Przepukliny mogą powstawać również w wyniku starzenia się struktur kręgosłupa lub uwarunkowań genetycznych. Przyczyną może być także otyłość, stres, napięcia nerwowe, a nawet ciąża.  Profilaktyką jest odpowiednio dobrana aktywność fizyczną.

Objawy przepukliny kręgosłupa

Objawem przepukliny kręgosłupa jest ból, różnie umiejscowiony, w zależności od chorego odcinka kręgosłupa. Zależnie od lokalizacji może on mieć różny stopień nasilenia i charakter.

Objawy przepukliny odcinka lędźwiowego to: silny ból w krzyżu promieniujący do biodra i nogi utrudniający poruszanie się, mrowienie, utrata czucia w nogach, bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz, mogą wystąpić też trudności w wypróżnianiu. Przepuklina w odcinku szyjnym objawia się bólem i usztywnieniem szyi, mrowieniem sztywnością w rękach, bólami i zawrotami głowy. Dla przepukliny w odcinku piersiowym charakterystyczne są promieniujące do żeber bóle podczas śmiechu, kaszlu lub kichania.

Leczenie przepuklin kręgosłupa

Diagnoza jest podstawą do ustalenia metody leczenia. W lżejszych przypadkach można zastosować leczenie zachowawcze z wykorzystaniem farmakoterapii, fizjoterapii i iniekcji do kręgosłupowych. W przypadkach bardziej skomplikowanych konieczne jest leczenie chirurgiczne, które umożliwi usunięcie przyczyny ucisku powodującej ból i osłabienie struktur mięśniowych.

Operacja kręgosłupa może być przeprowadzona metodą tradycyjną związana z długim okresem rehabilitacji lub z pomocą najnowocześniejszych procedur małoinwazyjnych. W przodujących centrach medycznych jak na przykład Carolina Medical Center (https://kregoslup.carolina.pl/) wykonuje się szereg zabiegów małoinwazyjnych wraz z endoskopową metodą joimax®, która pozwala na opuszczenie szpitala najczęściej już dobę po operacji (zobacz: https://kregoslup.carolina.pl/metody-leczenia/endoskopowe-operacje-kregoslupa).

W trakcie zabiegu nie dochodzi do naruszenia mięśni, więzadeł i kości. Metodę tą można stosować u osób, które z różnych przyczyn nie mogą mieć operacji otwartych. Po zabiegach małoinwazyjnych znacząco skraca się czas rehabilitacji oraz powrotu do pełni sił i zdrowia.