× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Gdzie szukać pomocy

Opieka nad chorym na raka

Zazwyczaj chorzy na raka mają niewiele czasu na oswojenie się z chorobą. Postawienie diagnozy dzieli od przeprowadzenia operacji na ogół parę dni, najwyżej tygodni. Nowotwór złośliwy musi zostać możliwie szybko zoperowany, jednak pacjent nie powinien niczego przyspieszać i denerwować się terminem operacji. Może natomiast zastanowić się nad wyborem odpowiedniego szpitala i lekarza. Specjaliści z reguły polecają duże szpitale państwowe. I mimo, że opieka w nich nie jest może szczególnie ciepła i serdeczna, to jednak pomoc medyczna stoi na naprawdę wysokim poziomie. Przede wszystkim ze względu na dostęp szpitala do najbardziej nowoczesnych i skutecznych metod leczenia oraz urządzeń medycznych.

Ważne

Dla powodzenia rekonwalescencji chorego na raka niezbędna jest zmiana jego przyzwyczajeń, przestawienie się na pełnowartościową żywność, zażywanie ruchu i wykształcenie umiejętności odprężania się. Niektórzy pacjenci muszą dopiero nauczyć się traktować serio swoje ciało i duszę. Jeśli ktoś napotka na trudności w „nowym” życiu, może zawsze skorzystać z porady psychologa.

Grupy wsparcia istnieją wszędzie

Zwyczajowy pobyt w klinice nie przekracza przeważnie dwóch tygodni. Niestety, po wyjściu ze szpitala pacjenci często czują się nieswojo i niepewnie, mimo opieki i zainteresowania ze strony rodziny i znajomych. Ludzie zdrowi reagują na chorego także z dużą dozą niepewności, wynika to między innymi z ich panicznego lęku przed tą chorobą/ Trudny czas, który nastaje po operacji, wypełniony dodatkowymi zabiegami, obciążającymi chorego zarówno fizycznie, jak i psychicznie, można zdecydowanie łatwiej przetrwać, biorąc udział w spotkaniach grup wsparcia. Uczestnicy tych spotkań potrafią znacznie lepiej zrozumieć się, głębiej wczuwać się w położenie innych osób. Istotne jest również wzajemne dodawanie sobie odwagi i otuchy. Jedną z niezaprzeczalnych zalet tego rodzaju terapii jest częsta możliwość mówienia o własnych lękach i problemach oraz wymiana doświadczeń. Grupy wsparcia istnieją praktycznie wszędzie, a ich adresy można otrzymać w szpitalach i poradniach lekarskich. Pacjenci chorzy na raka czują się bardzo niepewnie, nieustannie dryfują między lękiem przed pogorszeniem się ich stanu zdrowia i ewentualną śmiercią a nadzieją na wyzdrowienie. Stan ten powoduje, że często stają się pasywni; opiekunowie powinni więc starać się namawiać ich do aktywności, zarówno fizycznej, jak i umysłowej, np. brania udziału w życiu domu, oddawaniu się hobby etc.

„Alternatywne” zabiegi w trakcie rekonwalescencji

Poza całą gamą metod jaką oferuje medycyna konwencjonalna, istnieje również wiele metod z zakresu medycyny alternatywnej. Często jednak ich działanie bywa bardzo krytycznie oceniane, a poza tym metody te nie są w stanie zastąpić klasycznej terapii. Niemniej jednak można je stosować w charakterze leczenia wspomagającego podczas jednoczesnego przeprowadzania zabiegów chemio- i radioterapii. Bardzo często są one pomocne w zmniejszaniu bólu oraz innych dolegliwości. Większość stosowanych metod alternatywnych ma na celu wzmocnienie systemu odpornościowego, który odgrywa niebagatelną rolę podczas rozwoju i zwalczania nowotworu. Wśród metod niekonwencjonalnych dużą rolę odgrywa, ostatnio bardzo popularne, ziołolecznictwo. Bardzo ważna i pomocna w leczeniu choroby jest również odpowiednia dieta. Duży i niebagatelny wpływ na stan zdrowotny i kondycję psychiczną ma także wiele metod relaksacyjnych.

Problemy finansowe

Wielu pacjentów z chorobą nowotworową, oprócz problemów natury psychicznej, musi często dodatkowo borykać się z kłopotami finansowymi. Problemy te wynikają z faktu, iż przez dłuższy czas chorzy nie są w stanie normalnie pracować. Poza tym leczenie i przeprowadzenie niektórych operacji jest bardzo kosztowne. Można jednak skorzystać z różnych form pomocy.

W zależności od orzeczenia lekarskiego, choremu przysługuje legitymacja inwalidzka, która uprawnia go do korzystania z różnego rodzaju zniżek. Zagwarantowana jest również ulga podatkowa ze względu n szczególne obciążenia.

W niektórych przypadkach Kasy Chorych i towarzystwa ubezpieczeniowe pokrywają koszty leczenia i rehabilitacji.

Korzystającym z leczenie prywatnego oraz członkom rodziny opiekującym się chorymi przysługują różnorakie ulgi podatkowe.

Adresy

Polski Komitet Zwalczania Raka

Posiada 15 oddziałów w różnych miastach Polski, m. in.: Warszawie, Krakowie, Szczecinie

Tel. 513 010 513

www.pkzr.pl


Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie

02-034 Warszawa

Wawelska 15 b

Tel. 22 460 00 09, 22 546 20 00

www.coi.pl


Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”

61-556 Poznań

Piastowska 38

Tel. 61 833 36 65

www.amazonkifederacja.pl