Po pobycie na oddziale kardiologicznym w szpitalu, pacjent staje wobec wielu problemów i pytań dotyczących przyszłości: „Czy będzie zdrowy?, Jak teraz będzie wyglądało jego życie?, Co mu wolno, a co jest zabronione? Jak zachowa się rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy?” Pacjenci puszczający szpital dostają wprawdzie instrukcję dalszego postępowania, wiele jednak spraw napawa ich niepokojem: w ucieczce przed niebezpiecznym dla serca stresem chory po zawale napotyka na kolejny stres, związany z najbliższymi dniami po wyjściu ze szpitala. Chcąc zaoszczędzić pacjentom tego rodzaju przeżyć, niektóre kliniki kardiologiczne mają dla zawałowców przygotowany program wg tzw. modelu rehabilitacji kompleksowej, w której wykorzystuje się różnorakie nowoczesne techniki oraz wiedzę i doświadczenie specjalistów z wielu dziedzin. Nacisk kładzie się naturalnie na rehabilitację fizyczną, której celem jest dostosowanie pracy serca i krążenia do nowych warunków. W trakcie rehabilitacji pacjent otrzymuje także leki, zestawy ćwiczeń fizycznych i relaksacyjnych, oraz uczestniczy w rozmowach z psychologiem na temat radzenia sobie ze stresem i wysiłkiem w „nowym życiu”.
Ważne
Wszystkie postanowienia dotyczące trybu życia pacjenta w nowych warunkach powinny być podporządkowane jednej zasadzie: wszystko, co sprawia mu przyjemność i nie wymaga nadmiernego wysiłku, najprawdopodobniej wyjdzie mu na zdrowie. Jest tylko jedno ale: należy zapomnieć o chorobliwej ambicji i sporcie wyczynowym.
Po wyjściu ze szpitala
Leczenie po wyjściu ze szpitala kontynuowane jest często w ośrodkach sanatoryjnych. Dla niektórych ustala się także leczenie ambulatoryjne. W niektórych miastach funkcjonują takie grupy, których uczestnicy regularnie się spotykają, rozmawiają, uprawiają gimnastykę oraz organizują wspólnie spotkania rozrywkowe. Nad tymi grupami sprawują opiekę doświadczeni lekarze.
Sport po zawale serca
Jest to problem dla wielu osób: „Czy można uprawiać sport?” Jednoznacznej odpowiedzi udzielić tu nie można, ponieważ wszystko zależy od stanu pacjenta i przebiegu jego choroby. Zgodę na ewentualne zajęcia sportowe powinien wydać lekarz.
Miłość i seks po zawale serca
Na problemy związane z miłością fizyczną napotykają szczególnie mężczyźni po zawale, niemniej jednak dotyczą one zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Osłabienie mięśnia sercowego, spadek kondycji oraz przyjmowanie leków prowadzi do zmniejszenia aktywności seksualnej, u mężczyzn nierzadko do impotencji. Chorzy martwią się o swoje zdrowie i mają mało wiary w swoją fizyczną sprawność. Bardzo często zdarza się, że zagorzałym przeciwnikiem kontaktów fizycznych jest partner, który z miłości i z obawy o życie bliskiej osoby, nie chce zgodzić się na seks. Można odrzucić obawy: seks i miłość są jak najbardziej dozwolone dla osób po zawale, choć należy oczywiście wziąć pod uwagę nową sytuację i unikać ekstremalnego wysiłku. Partnerzy powinni często i jasno rozmawiać o swoich życzeniach i możliwościach. Dobrym doradcą może być oczywiście lekarz. Zaleci on na przykład, aby mężczyźni nie uprawiali seksu po obfitym posiłku i po spożyciu alkoholi lub zażyli przedtem preparat nitroglicerynowy, ponieważ redukuje on niebezpieczeństwo dusznicy bolesnej i wzmacnia potencję.
Życie zawodowe
Po ciężkim zawale lub założeniu „By-pasów” pacjent nie może zbyt szybko powrócić do czynnego życia zawodowego. O tym, kiedy można zacząć pracę decyduje lekarz, on wystawia opinię i świadectwo zdrowia, a zakład pracy nie może przyjąć chorego pracownika.
Czy przejść na rentę?
Starsze osoby, które przeszły zawał nie mają na ogół wystarczającej ilości sił, by móc dalej pracować. Przeszkolenie lub zmiana stanowiska pracy również nie wchodzą w rachubę. O przejściu na rentę pacjent decyduje wspólnie z lekarzem. Decyzję tę należy dobrze przemyśleć, ponieważ dość szybko w nowych warunkach pojawia się uczucie stanu odrzucenia oraz depresja.
Adresy
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne
00-193 Warszawa
Stawki 3 A lok. 1-2
Tel. 22 887-18-56, 22 887-18-56
Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego
04-628 Warszawa
- Alpejska 42
Tel. 22 343 46 00
Odpowiedzialność
Podczas rehabilitacji pacjent pod okiem specjalistów uczy się życia w nowej sytuacji. Po powrocie do domu musi sobie jednak uświadomić, że odpowiedzialność za życie i zdrowie leży w jego rękach.