Czy praca opiekunka osoby starszej wymaga pewnych predyspozycji charakterologicznych? Zdania na ten temat są podzielone. Opiekunowie lubią mówić, że w pewnym momencie każdy może nabrać umiejętności pozwalających mu cieszyć się tym zawodem. Zgadzają się jednak, że pewne cechy charakteru ułatwiają to zadanie. Które z nich są zatem najbardziej pożądane?
Optymizm przede wszystkim
Seniorzy kojarzą się nam często z osobami biernymi, smutnymi i rozżalonymi. Często ich obraz jest wyjątkowo ponury. Opiekun osób starszych myślący o nich właśnie w ten sposób musi być przygotowany na to, że spotka go pozytywne zaskoczenie. Wiek to dziś coś więcej niż data wpisana w dowodzie osobistym. Postęp nauk medycznych sprawia, że starość trwa dłużej i jest znacznie ciekawsze niż do tej pory. Nawet, jeśli ciało odmawia czasem posłuszeństwa, pogoda ducha nie zamiera tak łatwo. Optymistyczna i nastawiona pozytywnie opiekunka jest więc często milej widziana niż osoba powściągliwa i nastawiona na to, że zrealizują się najgorsze scenariusze. Przy negatywnym nastawieniu nie pomaga nawet doskonała znajomość niemieckiego i kwalifikacje, których nie powstydziłby się niejeden pracownik służby zdrowia.
Cierpliwość na wagę złota
Opieka osób starszych może być naprawdę fascynującym zajęciem. Podejmując się jej dobrze jest jednak mieć na uwadze to, że seniorzy mają swoją specyfikę. Rzadko są celowo złośliwi, potrafią być jednak niecierpliwi i bardziej rozdrażnieni niż osoby w sile wieku. Często też mają problem z pogodzeniem się z tym, że świat wokół nich się zmienia i dziś normą jest coś, przed czym ich kiedyś przestrzegano. Opiekunki osób starszych nie muszą pracować nad światopoglądem swoich podopiecznych. Cierpliwość pomaga więc we wzajemnych relacjach bardziej niż chęć wyjaśniania wszystkiego i przekonania do swoich racji. Czasem na pewne kwestie warto przymknąć oko. Seniorzy lubią wiedzieć, że nie chce się z nimi walczyć. Sami stają się bardziej ufni, gdy utwierdzimy ich w takim przekonaniu.
Otwartość na to, co nowe
Praca opiekunki bywa zaskakująca. Nie wszystkie zachowania seniorów są schematyczne. Osoby starsze łatwo się wzruszają, są bardziej emocjonalne, potrafią też cieszyć się drobnymi gestami. W pracy z nimi przydaje się otwartość tak na nich samych, jak i na to wszystko, co jest z nimi związane. Kreatywnemu opiekunowi jest zawsze łatwiej niż temu, który musi dążyć do realizacji pewnego schematu za wszelką cenę.
Skąd wiedzieć, jakie cechy przydadzą się w konkretnym miejscu pracy? Ogłoszenia na stronie ATERIMA MED zwykle zawierają krótką charakterystykę osoby, której ma się pomagać podczas wyjazdu do Niemiec. Często już na tej podstawie można określić, czy przydadzą się nam pokłady cierpliwości, czy też zdolność do tego, aby niepotrzebnie nie żywić do nikogo urazy.